Silva Männik • 30. november 1998 kell 22:00

ESS Investeeringud müüb osalust Salvas

Salva Kindlustuse suuromanik Tiit Pahapill kinnitas, et ettevõtte teine suuromanik ESS Investeeringute AS otsib oma osalusele ostjat. Enda aktsiaid Pahapill võõrandada ei kavatse.

Salva kindlustusportfell koosneb peamiselt kahest suurima kahjususega tootest -- juriidiliste isikute vara ja liikluskindlustus. Firma omakapital kahanes esimese poolaastaga poole võrra 12,6 miljoni kroonini. Salva esimese poolaasta kahjum oli 4,5 miljonit krooni.

Talinvest Suprema analüütik Paavo Põld ütles, et Salva suurimaks probleemiks on ebaefektiivsus. Tema sõnul on vaid osale aktsiapakist raske ostjat leida. «Tegu on väikese seltsiga, kelle kulud on liiga suured,» lausus Põld.

Ilma omanikepoolse lisakapitali kaasamiseta on olukorras, kus turuliidritel rikkad kosilased ukse taga, Salval raske, kui mitte võimatu konkurentsis püsida. Väike selts pole välisinvestoritele praeguses olukorras atraktiivne, kohalikel investoritel puudub aga selleks raha, selgitas Põld.

Leks Kindlustuse juhatuse esimees Raul Kastan tunnistas, et ESSi aktsiate müük võib takerduda vähemusosalusest huvitatute puudumise taha. «Ma ei saa aru, kes oleks ostja 45protsendile aktsiatele,» ütles Kastan. «Ta ei saaks kuidagi oma osalust kaitsta.»

Enne ETAS Kindlustusega ühinemist tundis Leks põgusat huvi ka Salva endise omaniku Toivo Voiti müüdavate aktsiate vastu. Kastan nentis, et Leksi huvi oleks olnud tõsisem ka Tiit Pahapillile kuuluvate aktsiate ostmise võimaluse puhul.

ESS Investeeringud ostis oma osaluse umbes 27 miljoni krooni eest. Praeguseks võib aga selle osaluse hind konkurentide sõnul langenud olla.

ESSi juhatuse esimees Tarmo Kesküla ütles eile, et nad ei välista osaluse müüki Salvas, kuid praegu tema sõnul konkreetseid läbirääkimisi käimas pole.

Tiit Pahapilli sõnul on Salva kahjumi suurenemine peatunud ning täiendav aktsiakapitali laiendamine pole vajalik. Pahapill ütles, et peamise kahju sai Salva seltsi investeeringuid teostanud pankade kaudu. «Tegu oli lepingupartneritega, kes meie reservid aktsia-

paigutustega maha mängisid,» lausus ta.

Praegu tegeleb Salva oma investeeringutega ise, mistõttu Pahapill loodab aasta lõpuks kahjumi teatavat vähenemist.

Pahapill ei tunnista ka liiga suurte kulude olemasolu. «Kulude suhtes oleme me kogu aeg konservatiivsed olnud,» sõnas ta.

Hetkel kuum