1. detsember 1998 kell 22:00

Sonera ja Fortumi müügiedu on erinev

Kui Sonera aktsiad 10. novembril müüki pandi, tõusis aktsia hind esimese müügipäevaga 38% ehk 45 margalt 62-le. Sonera aktsia esimese päeva käive oli Helsingi börsi jaoks enneolematu ehk 1,2 miljardit marka. Aktsiaid oli käibel kokku 720 miljonit.

Londoni analüütikud ennustasid, et Sonera aktsiale jätkub tõusuruumi veel aastaks ning et see kerkib 70--78 marga (ehk 205 krooni) tasemele. Firma börsiväärtus on juba paari nädalaga tõusnud 32 miljardilt margalt 48 miljardile.

Eelmise nädala teade, et Eesti Telekomi aktsiad müüakse Sonerale ja Rootsi Teliale, tõstis Sonera aktsia hinda järsult, mille järel see jõudis juba kahesaja krooni ligidale.

Sonerast, mille aktsiatest on 77 protsenti jätkuvalt riigi käes, saab Soome börsi suuruselt kolmas firma. Tema osakaal Helsingi börsi HEX-indeksis on umbes 6%. Ühtlasi on Sonerast kujunenud Soome riigi kõige väärtuslikum omand, mille turuväärtus on suurem kui riigile kuuluvatel Ensol, Kemiral, Outokumpul, Rautaruukkil ja Valmetil kokku.

Ühtekokku on Soomes riigi osalusega firmasid börsil üheksa tükki.

Sonera erastamine on muu hulgas olnud väga kasulik selle kuueliikmelisele juhtkonnale, kellele aktsiaregistri kohaselt kuulub 134 000 aktsiat, mille väärtus on tõusnud 6 miljonilt margalt 9 miljonile margale.

22. novembril müüki pandud energeetikafirmal Fortum, mis tekkis Neste ja Imatran Voima (IVO) ühendamisel, hind nõnda kõrgeks ei kujune, sest nafta hinna alanemise ja selle sademelise suve energiahinna odavnemise tõttu on Neste ja IVO olnud sel aastal kahjumis. 27--33margase aktsiahinna juures kujuneb tema börsiväärtuseks 22--26 mld marka.

Fortumi aktsiatest pannakse müüki 20 protsenti, millest 8 miljonit müüakse erainvestoritele, 35 miljonit kodumaistele ja 25 miljonit rahvusvahelistele institutsioonidele.

Soome riik on otsustanud, et Fortumi aktsiate kontrollpakist riik ei loobu. Pärast praegust müüki jääb talle 77,6% aktsiatest. Fortum noteeritakse börsil 16. detsembril.

Fortumi börsilemineku peanõustaja Dresdner Kleinwort Benson ennustab, et Fortumi tulemused hakkavad jõudsalt paranema tuleva sajandi algul, kui elektri hind kallineb ja firma teeb struktuurimuutusi, mis muu hulgas eeldab suuri koondamisi.

Autor: KL

Hetkel kuum