Tõnis Oja • 9. detsember 1998 kell 22:00

Toormehinnad ohustavad dollarit

USA dollari kurss langes eile Euroopa turgude avanedes järsult nii Saksa marga kui ka Jaapani jeeni suhtes. Dollari kursile mõjus nõrgestavalt aktsiahindade langus Wall Streetil ning eriti toorainehindade langus. Ameerika suurematel kaubabörsidel alanesid peaaegu kõigi põllumajandussaaduste ja toormete hinnad. Toormehinnaindeks langes viimase 26 aasta madalaimale tasemele.

Toormehindade languse suurimad ohvrid olid nende riikide valuutad, mille peamiseks ekspordiartikliks on toorained, näiteks Austraalia dollar, mille kurss langes viimase kahe kuu madalaimale tasemele. Toormehindade jätkuv alanemine süvendab ülemaailmset deflatsiooniohtu, mis ohustub eriti dollarit ja sellega seotud valuutasid.

Samas ootasid investorid ka USA andmeid väliskaubandusbilansi kohta. Ühendriikide jooksevkonto defitsiit kasvas kolmandas kvartalis 8,1 protsendi võrra rekordilisele tasemele -- 61,3 mld dollarit. Analüütikud uskusid enne andmete avaldamist, et 60 mld dollari taseme ületamine viib dollari kursi alla 1,66 Saksa marga taset. Vahetult pärast andmete avaldamist olulist USD kursimuutust küll ei toimunud ning Ühendriikide valuuta maksis 1,665 marka (13,32 krooni).

Hetkel kuum