Tööõnnetus jääb tihti registreerimata

14. detsember 1998, 00:00

Uurimisele kuuluvad kõik tööõnnetused, mis on töötajaga toimunud töökohustuste täitmisel ning teel kodust tööle või töölt koju. Paljud tööandjad ei täida kehtestatud nõudeid.

Tööandja on kohustatud koos töötajate esindajaga (töökaitsevolinik) 7 tööpäeva jooksul selgitama kõik tööõnnetuse asjaolud ja põhjused, koostama tööõnnetuse raporti 5 eksemplaris, millest 4 ekspemplari saatma haigekassale 3 ööpäeva jooksul pärast uurimise lõpetamist. Raske tervisekahjustusega või surmaga lõppenud tööõnnetusest, samuti üheaegselt 2 või enama töötajaga toimunud tööõnnetusest peab tööandja viivitamatult teatama politseile ja töö-
inspektorile.

Selle aasta 9 kuuga on tööinspektorid tuvastanud tööõnnetuste uurimise korra rikkumisi 211 ettevõttes. On avastatud varjatud tööõnnetusi, mitte alati ei kavanda ega rakenda tööandja tööõnnetuste vältimiseks vajalikke meetmeid.

Kõike tööõnnetuste registreerimise ja uurimisega seonduvat pole võimalik seaduste järgi täita. Kui midagi juhtub, siis on seaduse järgi peaaegu alati süüdi tööandja.

Tegelikus elus pole võimalik töötajale ette kirjutada iga sammu kohta, mida ta võib ja mida ei või teha. Kui juhendites, kuhu töömees on allkirja andnud, pole täpselt ette näidatud, mida ta teha ei tohi, siis on üldjuhul süüdi tööandja. Tööandja võib süüdi jääda isegi siis, kui töötaja on tööpingis kuhugi käe vahele pannud, kuna sageli on töötajal võimalik mingi «konks» leida, et vastutus tööandjale veeretada.

Alati pole võimalik täita tööõnnetuste arvelevõtmise korda. Kõiki inimesi ei saa kohe kätte (osa töötajaid on näiteks puhkusel), raskusi on haiglatest tõendite saamisega õnnetuse raskusastme kohta. Tõendite osas on posiitivseks näiteks Mustamäe haigla, mujalt kulub tõendi saamiseks väga palju aega.

Kummaline on see, et tööõnnetuste raportid peavad seniajani olema tehtud masinakirjas, Internetti veel kasutada ei saa.

Praegune tööõnnetuste ja kutsehaiguste uurimise ja arvelevõtmise kord on üldjoontes konkreetne ja asjalik. Võrreldes eelnevaga kuuluvad tööõnnetusena käsitlemisele ka tööteel (teel tööle ja töölt koju) toimunud õnnetused. See on õige.

Õnnetusjuhtumite arvelevõtmisel oleme toiminud vastavalt nõuetele. Haigekassa ja tööinspektsioon ei ole meil varjatud tööõnnetusi avastanud.

Meie ettevõtte suhted Tallinna tööinspektsiooniga on aastaid olnud töised ja head. Teretulnud on praeguse juhataja Jaan Kivialli korraldatud teabepäevad ettevõtete töökeskkonna spetsialistidele. Peatööinspektor Klaus Merilaid oli meie ettevõttes viimati selle aasta oktoobris: ta kontrollis just õnnetusjuhtumite juurdlemist ja vormistamist. Oli pisimärkusi ja ettepanekuid, kuid saime aru, et ta jäi meiega rahule.

Võrreldes 1997. a on meie tööõnnetuste arv tänavu vähenenud 33%. Murettekitav on seejuures asjaolu, et sagedased on huligaanide kallaletungid bussijuhtidele: 1997. a -- 4 juhtu, 1998. a -- 3 juhtu.

Suuri probleeme on ettevõtetel tööõnnetuste registreerimisega, märkimisväärne osa tööõnnetustest jääb arvele võtmata teadmatusest. Näiteks on tööõnnetus liikluses juhtunud õnnetus, kui see toimus tööülesannete täitmisel.

Sageli pole Eestis tööõnnetusest ühest arusaama seetõttu, et tööõnnetuse mõiste pole korralikult defineeritud. Kui õnnetus juhtub näiteks meremehega, kes parajasti pole tööpostil, siis õigusaktidest ei loe üheselt välja, kas seda pidada tööõnnetuseks.

Tööõnnetuse raskusastme kindlaksmääramisega on palju probleeme. Ettevõte ei saa tavaliselt raviasutusest operatiivselt teada, kas kannatanul oli raske kehavigastus või mitte, sellest aga oleneb, kuidas edasi toimida. Soovitan ettevõtetel juhtudel, kui on kahtlus õnnetuse raskuse osas, käsitleda seda esialgu raskena ning teatada õnnetusest tööinspektorile koos lisamärkusega, et seni pole raskusaste veel täpselt teada.

Kergete vigastuste puhul jääb uurimine ettevõtte teostada. Tööinspektsiooni arvates on ettevõtete tase selles vallas nõrk.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing