22. detsember 1998 kell 22:00

Slovakkia keskpank ohjeldab hinnatõusu

Keskpanga president Vladimir Masar ütles esmaspäeval pressikonverentsil, et vaatamata krooni fikseeritud kursist loobumisele tahab keskpank monetaarpoliitikaga jätkata inflatsiooni mõjutamist.

Masar prognoosis, et jooksevkonto puudujääk kahaneb tänavu ligi poole võrra ja moodustab 5,5% sise-

majanduse kogutoodangust (SKT).

Koos fiskaalpoliitika karmistamisega võimaldab see kahandada eelarvepuudujääki selle aasta 5 protsendilt SKTst 1,3 protsendile SKTst. SKT kasvuks pakub ta tuleval aastal 3%, mis on peaaegu poole väiksem kui tänavu (5,9%).

Slovakkia keskpank loodab, et 1999. aasta inflatsioon jääb 5--7 protsendi piiresse, mis on madalam kui selleks aastaks planeeritav 6,8--9,4 protsenti.

Rahamassi kasvuks on selleks aastaks kavandatud 5,2% ja 1999. aastal 6%. Analüütikud arvavad, et keskpanga eesmärgid on rasked, kuid saavutatavad.

Keskpanga president prognoosis, et intresside tase jääb tuleval aastal praegustele lähedaseks või veidi madalamaks. Sel nädalal on pankadevahelise laenuturu ööpäeva kuni kuue kuu intressid 15,5--18,6 protsenti.

Praegune 15protsendiline lombardimäär hakkab edaspidi kopeerima pankadevahelise laenuturu intressi, kusjuures sellele lisatakse automaatselt 5 protsenti. Diilerite sõnul on see muudatus positiivne, kuid ilma erilise praktilise mõjuta.

Masari teatel kaalub keskpank ka pankade miinimumreservi nõude alandamist, kui olud seda lubavad, ning miinimumreservi arvestuse muutmist.

Autor: CEO

Hetkel kuum