5. jaanuar 1999 kell 22:00

Arenguturgude masendusaasta

Moskva börsi RTS-indeks kukkus aastaga 80% ja Türgi börsi indeks 60%.

«Venemaal ei ole enam toimivat turgu. Viimase kolme aastaga Venemaale tulnud raha on sattunud väga vähestesse kätesse ja kahjuks ei ole jõudnud reaalmajandusse. Väga vähesed usaldavad praegu Venemaale uut raha paigutada,» ütles Rootsi Handelsbankeni ekspert Gunnar Påhlsson.

Ka Türgi aktsiabörsi vastu valitseb väga väike usaldus, eelkõige poliitilistel põhjustel. Lisaks on inflatsioonitase üle 50% ja reaalintress veelgi kõrgem.

Halvasti läks mullu Ladina-Ameerika riikide Brasiilia, Kolumbia ja Mehhiko börsidel, mis aastaga langesid üle 40%. Nagu Venemaagi, on need riigid suured toormetarnijad, kuid tooraine hinnad püsivad rekordiliselt madalal tasemel.

Arenevate turgude seisukohalt positiivne on see, et maailma intressid on alanemas. Kasuks tuleb see eriti Aasia börsidele, mis pärast suurt kriisi on taas jõuliselt tõusuteel. Analüütikute sõnul pakub enim huvi Lõuna-Korea börs. Selle eelduseks on hoiakumuutus Korea firmades, mis varem pöörasid põhitähelepanu suurtele tootmismahtudele ja tegid suuri laene, kuid nüüd on prioriteediks seadnud kasumi.

Edukad on veel Hongkong ja Singapur, ebaedukad aga Malaisia ja Indoneesia, mis ei suuda poliitilisi reforme läbi viia. Analüütikud ütlevad, et praegu, mil arenenud lääneriikide börsid on rekordkõrgusel, on järjest rohkem investoreid, keda peibutavad toibunud Aasia börsid ja Ladina-Ameerika riikide madalad aktsiahinnad.

Autor: DI

Hetkel kuum