Peep Sooman • 24. jaanuar 1999 kell 22:00

Ehitusfirmade käive on

kokku kuivanud

Käibelanguse põhjuseks on üldine rahakriis, mistõttu ei tasu ehitamine kõrgete intresside ja ostjate puuduse tõttu ära.

Eesti konjunktuuriinstituudi andmetel alanes ehitusfirmade tootmisvõimsuse tase viimaste kvartalite lõikes 86 protsendilt 73 protsendile.

Küsitletud 59 ehitusfirmast olid rohkem kui pooled päri, et tänavu kahaneb käive veelgi, millega kaasneb ehituses hõivatute arvu vähenemine. Uuringu kohaselt prognoosib valdav enamik firmasid esimeseks kvartaliks tööde mahu, tellimuste mahu ja ka töötajate arvu vähenemist.

Käibe edasisel vähenemisel ei leita osale töötajatele enam rakendust ning nad saadetakse sundpuhkusele.

Ühe Eesti suurima ehitusfirma, ASi Merko Ehitus juhatuse esimees Toomas Annus leidis, et ehitusturu käive võib väheneda kolmandiku võrra.

Merko kohta ütlen prognoosi aprillis, üritame hoida endist taset, sõnas Annus. Eks hoiame tööd rohkem endale ja anname alltöövõtjatele vähem, kirjeldas ta ettevõtte poliitikat käibelanguse ajal.

Annuse hinnangul võivad paarkümmend töölist firma 180 palgalisest ehitustöölisest saada ajutiselt palgata puhkust. Võib-olla ei suuda me tänavu kõigile töölistele pidevalt tööd anda, hindas ta tekkivat olukorda. ASi Merko Ehitus käive oli mullu 850 mln krooni.

ASi Harju Ehitus juhatuse esimees Aare Neudorf prognoosib käibelangust kuni 40 protsenti. Oleme valmis halvemaks, loodame, et aastaks 2000 läheb turg jälle paremaks.

«Meil on mitu aastat olnud umbes 100-liikmeline kaader, käibetõusude ajal katsid osa töödest alltöövõtjad, languse korral püüame säilitada oma kaadrit ja ei kiirusta sundpuhkustele saatmistega,» ütles Neudorf. Küll aga kavatseme vahetada vähem kvaliteetse seltskonna kvaliteetsema vastu, sest langusperioodil suureneb kvaliteedi osatähtsus veelgi, lisas ta. Harju Ehituse eelmise aasta käive oli 190 miljonit krooni.

Akende ja uste paigaldamisele spetsialiseerunud alltöövõtufirma ASi Windoor juhatuse esimees Tõnu Ord ütles, et ehitusturul kahaneb tänavu käive 40--50 protsenti.

Meie firma käive väheneb kuni veerandi võrra, suurimad kaotajad on peatöövõtjad, leidis ta. Suurte firmade töödemahu vähenemine jaguneb alltöövõtjate vahel, tänu sellele meie käive kahaneb keskmisest vähem, selgitas ta. Mullu oli Windoori käive ligi 19 miljonit krooni.

Praegu on juba tunda, et hinnaküsimisi on vähemaks jäänud, raskeim aeg on märtsist kuni juunini, mil käive kahaneb kindlasti poole võrra, prognoosis ta. Osa töötajaid võidakse Ordi sõnul käibe kuivamisel palgata puhkusele saata. Windooris on 26 töölist.

Hetkel kuum