Tõnis Oja • 28. jaanuar 1999 kell 22:00

Euro langes ajaloo madalaima kursini

Euro kurss kukkus eile esmakordselt oma lühikese (kolme ja poole nädalase) eluea jooksul alla 1,14 EUR/USD taseme 1,1385 dollarini euro. Dollari tugevnemise peamiseks mootoriks on Ühendriikide ja Euroopa makromajanduslikud näitajad, mille kohaselt USA majandus kasvab jõudsalt, Euroopa oma aga mitte. Analüütikute hinnangul on dollaril kasvuruumi ka edasi, sest täna avaldatav Ühendriikide majanduskasvu näitaja on üllatuslikult hea, OECD eurotsooni majandusindikaator liikus aga oluliselt negatiivsemaks, mis perspektiivis tähendab väikest majanduskasvu ja madalaid intresse.

Rootsi kroon tugevnes 1,7793 kroonini vahetult pärast teadet, et Volvo müüb sõiduautode divisjoni 50 mln SEKi eest Fordile. Turuosalised arvasid, et Ühendriikide autotootjad peavad nüüd ostma väga suure hulga Rootsi kroone. Veidi hiljem levisid kuuldused, et Ford Motor Co on tehinguks vajalikud kroonid juba endale soetanud ja SEK hakkas nõrgenema.

SEK on selle aasta jooksul tugevnenud 8,8 protsenti. Selle üheks põhjuseks on Rootsi sotsiaaldemokraatide suunamuutus Euroopa rahaliidu suhtes. Teiseks oluliseks põhjuseks on juba sügisest alanud spekulatsioonid Volvo autotehase müügi teemal. Võimalik, et ühest kursi tugevnemise põhjusest pole räägitud, s.o. kroonide kokkuostmine Fordi poolt.

Hetkel kuum