Peep Sooman • 31. jaanuar 1999 kell 22:00

Politsei piraatkauba müügi kahtluse all

Keskkriminaalpolitseil on kahtlusi, et mõned turgudel piraatkaupa konfiskeerinud politseinikud võivad olla seotud konfiskeeritud kauba varastamisega ning nende edasimüümisega turu hinnast poole odavamalt.

Tallinnas levitatakse laserplaatide nimekirju, kus on esindatud kõik kuulsamad artistid ning kogumikplaadid. Nimekirjas pakutakse müüa mitut tuhandet eri laserplaati. Plaate saab osta mitmetel andmetel 40--65 krooniga. Näiteks Kadaka turul maksab üks laserplaat 130 krooni, originaalplaadi hind kauplustes küünib 250 kroonini. Nimekirja ülemises nurgas on kuupäev, mis tähistavat nimekirja väljastamise kuupäeva. Lisaks on paljude nimekirjas olevate plaatide järel olevas lisainformatsiooni lahtris kuupäevad, mis tihtipeale korduvad. Need kuupäevad võivad tähistada albumite konfiskeerimise aega.

Piraatluse tõkestamisega tegelev keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude osakonna vaneminspektor Alo Aulik ütles, et politsei seotus illegaalse kauba müügiga on võimalik. «Eile saime mõned ivad, mida peame veel kontrollima,» sõnas Aulik reedel.

Aulik ei osanud öelda, kas korduvad kuupäevad nimekirjas pakutavate plaatide järel tähistavad plaatide konfiskeerimise aega.

Ühe anonüümseks jääda soovinud allika sõnul on täiesti kindel, et piraatplaatide müügiga tegeleb politsei. Kui plaate osta ühekaupa, siis on plaadi hind 50 krooni, hulgi ostes langeb laserplaadi eest makstav summa 40 kroonile, kinnitas ta. Allika sõnul on nimekirjas puuduvaid plaate võimalik ka tellida.

Aulik sõnas, et seni pole olnud tähtis, mis laserplaate keegi turu pealt konfiskeerib. Terve politseistruktuur sellise müügiga seotud ei saa olla, sest järelevalve nii nõrk ei ole, leidis ta.

Aulik kinnitas, et tihtipeale tegeleb ühe konkreetse konfiskeerimise juhtumiga üks politseinik, kellel pole raske osa plaate kõrvale toimetada. Kui asi leiab tõestust, algatatakse kurjategijast politseiniku vastu kriminaalasi, lubas Aulik.

Endine keskkriminaalpolitsei abidirektor, praegu detektiivibürood Ius Dicere juhtiv Koit Pikaro leidis, et arvestades politsei taset on täiesti võimalik, et politseinikud toimetavad konfiskeeritud kaupa kõrvale ning müüvad seda edasi.

Eelmise aasta 11 kuu seisuga konfiskeeris politsei kokku 42 500 ühikut piraatlaserplaate ning audio- ja videokassette. Kokku on politsei konfiskeerinud alates 1995. aastast üle 54 000 ühiku piraatsalvestisi.

Hetkel kuum