Sirje Niitra • 1 veebruar 1999

Vahendaja ähvardas piimatöötlejat

Oma pretensioonis viitab Dubloon Ühinenud Meiereidega sõlmitud «hinna- jm kokkulepetele», mis ei toimi.

Meiereide esindaja vandeadvokaat Maria Mägi sõnul sai pretensiooni esitaja piima eest kehtestatud sordihindadest kõrgemat hinda.

OÜ Dubloon nõudis eelmisel nädalal Ühinenud Meiereidelt 395 593 krooni suuruse piimavõla ja ligi samasuure viivise tasumist, ähvardades vastasel juhul pankrotiavalduse kohtusse viia. Dubloon kogub väiketootjatelt piima ja müüb seda edasi. Kinnitamata andmetel on vahendusfirma ise piimatootjatele septembrikuu eest võlgu.

Novembri lõpus jäi Ühinenud Meiereid Mägi sõnul Dubloonile piimaraha võlgu, kuid tasus kogu võla 28. jaanuariks. Osa sellest rahast tulnuks tasuda 20. jaanuariks, osa aga alles 31. jaanuariks.

«Seega polnud maksetähtaeg pretensiooni esitamise ajal veel saabunud, viiviste nõudmise õigust neil aga muudetud lepingutingimuste kohaselt alates septembrist ei ole,» väitis vandeadvokaat.

Pärnumaal tegutseva OÜ Dubloon juhatuse liige Margus Treiar kinnitas, et Ühinenud Meiereid on mulluse põhivõla tasunud ja juristid vaidlevad viiviste seaduslikkuse üle.

«Mittetähtaegne tasumine kestis suvest peale, me ei saanud enam oodata,» selgitas ta. Treiari sõnul sai viimaseks piisaks karikas Ühinenud Meiereide lubadus anda võlgade katteks juustu varem kokku lepitud hinnaga, aga kui autod Venemaalt kohale tulid, nõuti kõrgema hinna tasumist. «Seda me neile küll kinkida ei kavatse,» ütles Treiar.

Treiar tunnistas, et Dubloon võlgneb talupidajatele 400 000--500 000 krooni ja avaldas lootust, et võlg saab veebruari lõpuks tasutud.

ASi Ühinenud Meiereid nõukogu esimees Enn Sokk tunnistas, et ettevõte hilineb piimaraha väljamaksmisega, kuid see on ajutine, üldisest raskest majandusolukorrast tulenev nähtus.

Soku hinnangul firmal vaatamata raskustele praegu pankrotiohtu ei ole. Laod on suvist võid poolenisti täis ja vähehaaval läheb seda ka välja. Ettevõtte võlg on kahanenud oktoobri lõpu 80 miljonist kroonist tänaseks 27 miljoni kroonini.

Vara on piimatööstusel vandeadvokaadi kinnitust mööda oluliselt rohkem kui kohustisi.

Hetkel kuum