2. veebruar 1999 kell 22:00

Elektrijuhtme pikkuse mõõtja säästab aega ja vaeva

- mõõdetava ümarjuhtme ristlõike läbimõõt: 1--30 mm

- skaala ulatus: 999 m (MS-30) või 9999 m (MS-31)

- tabloo diskreetsus: 1 cm (MS-30) või 1 dm (MS-31)

- maks. mõõtmiskiirus: 60 m/min (MS-30) või 200 m/min (MS-31)

- töötemperatuur: 0 kuni +40 °C

- hind koos käibemaksuga: olenevalt mudelist ja komplekti kuuluvatest abivahenditest alates 3300 kroonist

- tootja: Englo OÜ

Vajaliku pikkusega elektrijuhtme mõõtmine on seotud suure ajakaoga. Traditsiooniline mõõdulint või laua servale tehtud meetrimärgid on halvad abimehed, sest enamasti on vaja mõõta pikemat kui mõnemeetrilist kogust ja paljudel juhtudel on oluline ka sentimeetriline täpsus.

Probleemi lahendab elektrijuhtme pikkuse mõõtja, kus mõõdetav juhe tõmmatakse üle täpse läbimõõduga mõõterulli. Mõõterulli liikumise registreerib mehaaniline dekaadloendi, mille tabloolt on võimalik juhtme pikkust lugeda sõltuvalt seadme mudelist kas detsimeetri või sentimeetri täpsusega. Mõõtmist alustades tuleb mõõteseadme tabloo nullida vajutusega kõrval asuvale hoovale.

Juhtme ja mõõterulli omavahelise libisemise vältimiseks on mõõterulli pind karestatud ja juhe surutakse mõõterulli vastu vedruga varustatud surverulliga.

Dekaadloendi on kahesuunaline -- kui juhet mõõdeti kogemata rohkem kui tarvis, ei pea mõõtmist otsast alustama, vaid tuleb juhet tagasi tõmmata seni, kuni skaalal on soovitud pikkus.

Mõõteseade on kinnitatav kas lauale või teisaldatavale statiivile. Soovi korral võib seadmele valmistada spetsiaalse aluse.

Mõõteseade võimaldab peale ümara ristlõikega juhtmete mõõta ka lapiku või ovaalse ristlõikega juhtmeid. Sel juhul ei tohi mõõdetav juhe olla laiem kui 30 mm ja õhem kui 1 mm.

Lisaks juhtmetele võib seadmega mõõta ka kaableid, voolikuid, linte jmt. Mõõtmise täpsuse huvides ei tohi mõõdetav materjal pikisuunas venida. Teatud konstruktsiooniliste muudatuste korral on mõõteseade sobitatav suurema kui 30 mm diameetriga juhtmete, elektrikaablite jms pikkuse mõõtmiseks ning on kohaldatav ka trosside ja nööride pikkuse mõõtmiseks.

Juhtme pikkuse mõõteseade asendab mõõdulinti sentimeetrise täpsusega.

Hetkel kuum