2 veebruar 1999

Tarkvara on arvutis odavam kui poeletil

Ilma tarkvarata arvutisse otsib klient vajalikud programmid omal vastutusel, tegeledes kas piraatlusega, installeerides vanalt arvutilt kehtiva litsentsiga tarkvara või ostes tunduvalt kallimalt karbis tarkvara poest eraldi.

Eesti suurematest arvutitootjatest Microlink on seisukohal, et tarkvarata arvuteid on kliendile ebaeetiline müüa, sest see sunnib ostjat vargusele ehk tarkvarapiraatlusele. Kui rahapuudusest ei soovita tarkvara, siis pole loota, et klient selle ise pärast hulga kallimalt poest ostaks.

Väiksemad arvutitootjad, kellel pole sooduslepingut Microsoftiga tarkvara paigaldamiseks arvutitele, ei kiida küll ilma tarkvarata arvuti müüki heaks, kuid konkurentsi tõttu on sunnitud kliendile programmideta arvuteid müüma.

Mõnikord on arvuti müügihinnast välja jäetud ka monitor: eeldatakse, et klient soovib vastavalt rahakoti suurusele selle ise valida või uuendab ostja lihtsalt arvutiparki ja kasutab vana arvuti monitori edasi.

Kindlasti on operatsioonisüsteemi uutele arvutitele eellisamisest kasu eelkõige kliendile endale. Ja seda mitte ainult tänu telefonitoetusele ja kohandatud eelinstallatsioonile, vaid rahalisele kokkuhoiule. Ei ole seadust, mis keelaks müüa arvutit ilma operatsioonisüsteemita. On aga mõisted, nagu klienditeenindus ja ausus. Nimelt tõukab müüja kliendile arvutit ilma tarkvarata müües ta kas kuriteole või pakub ebasoodsat tehingut. Saades arvuti ilma operatsioonisüsteemita, on kliendil kaks võimalust: minna turule ja osta piraattarkvara, mis on kuritegu ja karistatav firma puhul 200 000--500 000 kroonise trahviga, teine võimalus on osta see jaemüügist eraldi, mis on aga tunduvalt kallim.

Kui klient ei taha tarkvara, jätan rahumeeli selle installeerimata ja tarkvara hankimine jääb kliendi mureks, kuni pole meil võrdseid konkurentsitingimusi. Mõnel suurel kodumaisel arvutitootjal on Microsoftiga tarkvara saamiseks soodusleping. Neil on hea näpuga näidata teiste peale, et miks nad tarkvarata arvuteid müüvad. Me teeme ikkagi nii, nagu klient tahab. Windows 98 pealepanek on meil nullkattega, et soodustada tarkvaraga arvutite ostmist. Me ei teeni Win98 pealepaneku pealt sentigi. Olen kuude kaupa kirju Microsoftile saatnud, põhjendus on ikka üks: sooduslepingu sõlmimiseks olete liiga tundmatud. Seega on Eesti turul uutel ja väiksematel arvutifirmadel raske tarkvara odavalt saada.

Loomulikult tuleks arvutit müüa koos tarkvaraga, kuid on palju ostjaid, kes seda ei soovi. Küsimus on selles, kas peame kliendi soovi arvestama või mitte? Kui tal on olemas vana Intel 486 protsessoriga arvuti koos tarkvaraga, on tal ju õigus osta uus Pentiumiga arvuti ja vanalt tarkvara sinna uude üle tõsta. Iseasi, mida ta selle vana arvutiga teeb. Võib ju selle näiteks ära kinkida, kuid siis tuleb ka tarkvara sealt maha kustutada.

Meie pakume ostjale arvutit kas koos tarkvaraga või ilma. Lõpptarbijatest 70% ostab koos tarkvaraga, ülejäänud ilma.

Soovitan arvuti osta siiski koos tarkvaraga, sest ise seda installeerides võib tekkida igasuguseid probleeme ja konsultatsioon läheb kalliks.

Hetkel kuum