7. veebruar 1999 kell 22:00

Erastamisagentuur on müünud miljardite eest

1994. aastal täie hooga töötades müüs agentuur eraomanikele 340 ettevõtet või erastamisobjekti. Selleks aastaks plaanitud erastamisi võib napilt kahe käe näppudel üles lugeda.

Kunagi 119 töötajale tööd andnud erastamisettevõtte ruumides on täna 59 töötajat. Aasta jooksul väheneb töötajate arv veelgi.

Alates 1993. aastast on eelläbirääkimistega pakkumiste teel läinud eraomandisse 483 objekti. Müügisumma on kokku 4,7 miljardit krooni.

Ostjad on üle võtnud võlgu 2,2 miljardi krooni eest, garanteerinud investeeringuid 4,6 miljardi krooni ulatuses ning taganud töökohad 56 226 inimesele.

Oksjonitel on erastamisagentuuri ajaloos müüdud 1368 objekti lõpphinnaga 892,6 miljoni krooni.

Erastamisagentuuri pole selle tegutsemisaja jooksul tabanud ükski tõsisem korruptsiooniskandaal. Samas on kuue tegevusaasta jooksul erastamisagentuurile truuks jäänud vähem kui kümnendik töötajaist.

See, kas uuel aastatuhandel jätkab erastamisagentuur sellisena nagu praegu, on veel lahtine. Ühe võimalusena on kaalutud ka agentuuri erastamist. Ehkki riigiettevõtteid, mida erastada, eriti pole, on vaja tegeleda veel erastamislepingute kontrolliga, vaielda mõnede erastamisasjade üle kohtus ning tegeleda maa erastamist puudutavate küsimustega.

«Iga päevaga sarnaneme me üha rohkem mistahes tüüpilise riigiametiga,» ütleb erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet.

Autor: Raul Ranne

Hetkel kuum