Sirje Niitra • 8 veebruar 1999

Wicom maksudega kohtus

Juriidiliste isikute maksuamet lähtus täiendava käibemaksu määramisel sellest, et OÜ Wicom tegutses Tallinnas Kloostrimetsa elamupiirkonda ehitades maaomaniku Balti Büroohoone OÜ volituse alusel. Maksuameti arvamuse kohaselt sai Wicom seetõttu käibemaksu tagasi alusetult.

«Me ei kavatse rahulikult pealt vaadata, kui üks ehitusettevõte teistest käibemaksu võrra odavamalt ehitab,» ütles riigi maksuameti peadirektor Aivar Sõerd.

«Ühtki tellimuskirja tööde teostamiseks Wicomil pole, järelikult ei saanud see firma elamuid ehitades osta ka teenuseid ja kaupu oma ettevõtluse jaoks,» lausus maksuameti kaudsete maksude talituse juhataja Sirje Pulk.

Wicomi esindaja Annely Urge sõnul on maksuamet tõlgendanud käibemaksuseadust valesti. Tema väitel tegutses Wicom kinnisvara arendades oma nimel ja riisikol ning pidi ka oma ettevõtluse tarbeks soetatud kauba ja teenuste eest käibemaksu tagasi saama.

«Me ei leidnud ühtki tehingut, mida Wicom oleks oma nimel ja arvel teinud,» kinnitas Pulk.

Kloostrimetsa majade rajamiseks antud ehitusluba on vormistatud maavaldaja Balti Büroohoone nimele. Ühtede dokumentide järgi oli ehituse peatöövõtja Wicom, teiste järgi aga hoopis Wiklar.

Wicomi direktori Aare Ruubeli sõnul oli Wicom terve projekti peatöövõtja, Wiklar aga infrastruktuuri peatöövõtja. Tema väitel kasutas ehitusfirma maavaldajalt saadud volitust vaid projektile ehitusloa saamiseks.

OÜ Wicom kuulub Balti Büroohooone OÜ-le, mille suuromanikuks on Eestis Pingviini jäätise ja bistroodega kuulsaks saanud ja hiljuti Talllinna Mercure'i lukshotelli rajanud Aleksander Kofkin.

Maksuamet tegi ettekirjutuse 1 520 639 krooni täiendava käibemaksu määramiseks OÜ-le Wicom mullu 26. oktoobril, tänaseks on sellele summale lisandunud intressidena veel 51 813 krooni.

Osa Kloostrimetsa maju on valmis ja juba ka osaühingutele edasi müüdud. Äripäeva andmeil on maksuhalduri tähelepanu all ka Kloostrimetsa majade baasil moodustatud osaühingute osakute müük.

Tallinna halduskohus teeb kõnealuses vaidluses otsuse reedel.

Hetkel kuum