Tõnis Arnover • 21. veebruar 1999 kell 22:00

Talunikud ELi vastu

«Käes on ajalooline hetk, sest mängus on väga suured panused, ja talunikud teavad seda,» ütles Euroopa Liidu (EL) talunike liidu COPA esimees Luc Guyau.

Brüsseli politsei pressiesindaja Jacques Bertels teatas, et talunikel on keelatud sõita traktoriga oma talust kaugemale kui 10 kilomeetrit, et teedele on koondatud veekahurid ja 5000 relvastatud politseinikku, et ELi peakorter on ümbritsetud okastraattõketega ning et võimalike kokkupõrgete piirkonnas on koolid suletud.

Käes on tõesti ajalooline hetk. ELi eesistujariik Saksamaa on asunud energiliselt läbi suruma reforme, et märtsi tippkohtumisel saaks Agenda 2000 vastu võtta. See eeldab põllumajandus- ja regionaaltoetuste vähendamist, mida paljud riigid ei taha.

Saksamaa põhihuvi on vähendada oma liiga suurt osamaksu -- 175,3 mld krooni -- ELi eelarvesse, kaotada brittide 47 mld krooni suurune maksusoodustus, hoida ELi eelarve aastani 2006 praegusel tasemel (1330 mld krooni) ning leida põllumajandus- ja regionaalabi kärpimisest lisaraha ELi laienemiseks. Saksamaa on välja pakkunud seitse varianti, mida nüüd põllumajandus- ja väliministrid Brüsselis palavikuliselt püüavad üksteisele suupäraseks teha, et ELi liidrid saaksid juba 26. veebruari vahetippkohtumisel neid vaagida.

Et muuta põllumajandust konkurentsivõimelisemaks, soovitab Saksamaa alandada siseturul teravilja, loomaliha ja piimatoodete hinda kuni 30%. Ühtlasi tuleks vähendada hinnatoetust teraviljale, lihale ja piimale vastavalt 30, 20 ja 15%, mis kompenseeritakse otsetoetustega. Riigid on enam-vähem aktsepteerinud, et põllumajandustoetuste lagi aastani 2006 tuleks külmutada praegusel 633,8 mld krooni tasemel. Samal ajal peaksid suurenema põllumajandustoetused riikide eelarvest.

Et vähendada rikaste riikide -- Saksamaa, Holland, Austria, Rootsi -- makseid eelarvesse ja muuta maksmine õiglasemaks, soovitab Saksamaa muuta eelarve koostamise põhimõtet ehk loobuda käibemaksul põhinevast maksest ja seostada seda rohkem sisemajanduse kogutoodanguga. Selle muudatusega kaotaksid kõige rohkem Itaalia, Belgia, Taani ja Soome, kellele see järelikult ei meeldi.

Hetkel kuum