22. veebruar 1999 kell 22:00

Pangad alla, tööstus üles

Rahvusvaheliste krediidiasutuste poolt ebareaalseks hinnatud eelarve vastuvõtmine ei mõju sugugi lootustandvalt, sest eelarveraami püsimisse ei usu eriti keegi. Venemaa parlamendi ülemkoda kiitis eelarve-eelnõu heaks, mis nüüd vajab kinnitamiseks presidendi allkirja. Eelarve tuludeks on plaanitud 473,67 miljardit rubla ning kuludeks 575,04 miljardit. Eelarvedefitsiit on 101,37 miljardit rubla ehk 2,54% sisemajanduse kogutoodangust, arvestades SKTks 4 triljonit rubla. Eelarves arvestatakse 30protsendilise tarbijahinnatõusuga.

Ekspertide hinnangul on kogu eelarve olnud algusest peale poliitiline mäng, mille abil valitsus on püüdnud oma majanduspoliitilist mainet parandada. Eelarve koosneb ebareaalsest prognoosist rubla kursi, inflatsioonitempo ja riigitulude kohta, kuid valitsus vajab eelarveseadust rahvusvahelise valuutafondiga (IMF) kiire dialoogi taastamiseks.

Kerge see ei ole, sest IMF on laenu andmise seostanud konkreetsete rangete tingimustega, mis puudutavad ka eelarvet. Vaevalt et Venemaa enne Washingtonist uut laenu saab, kui ta ei täida IMFi nõudmisi. IMFi tegevdirektor Michael Camdessus märkis hiljuti, et Venemaal puudub seni reaalne kriisiprogramm.

4,5 miljardi dollari suurune osalaen, mida Venemaa IMFilt ootab, on Venemaale eluliselt tähtis nii eelarvedefitsiidi katmise kui riigi majandusliku usaldusväärsuse seisukohalt.

Hetkel on ainus positiivne majandusuudis see, et kodumaine tööstus on devalveerunud rubla abil hakanud veidi elavnema. Tööstustoodang kasvas möödunud aasta viimases kvartalis 3,1%, mis on reformiperioodi kõrgeim näitaja. Kui senine kasvutempo jätkub, loodab riik praegusest kriisist üle saada aastal 2000.

Venemaa augustis varjusurma langenud pangandussektor on aga endiselt patiseisus.

Venemaa pangaliidu presidendi Sergei Jegorovi teatel on Vene pangandussüsteem finantskriisi vallandumisest möödunud aja jooksul kaotanud ligi 500 miljardit rubla.

Pangakapital on kahanenud kolmandiku võrra ning pankade varade maht üle 100 miljoni rubla võrra.

Keskpangal puudub ikka veel selge plaan, mida peaks pankade tervendamiseks ette võtma ning seetõttu on pangandussektori reorganiseerimine edenenud oodatust aeglasemalt. Esialgu on keskpank teinud vaid poliitilisi otsuseid. Pankade laenuandmine on külmutatud, mis tähendab, et ettevõtetel puudub investeerimisvõimalus.

New Yorgi panga Moskva esinduse juht Jaani Pietikäinen ennustab, et Uneximbanki hiljutine keeldumine euroobligatsioonide intresside maksmisest on alles algus, sest tema arvates ei suuda ka ükski teine pank neid maksta. Järelikult ootavad lääne pangad kiiresti selgust laenude ümberstruktureerimise kohta. Venemaa välisvõlg oli rahandusminister Mihhail Zadornov andmetel möödunud aasta oktoobri alguse seisuga 141,8 miljardit dollarit.

Venemaa aktsiaturul on diilerite sõnul viimasel ajal valitsenud positiivne meeleolu, kusjuures turgudel on palju välismaiseid ostukorraldusi. Ka oodatakse turule sisevõla alt vabanevaid vahendeid.

Autor: KL

Hetkel kuum