24. veebruar 1999 kell 22:00

Roheline rahustab linnakodanikke

Linnakodanike Kelder paikneb meelelahutuskoha peremehe unistustepaigas: linna keskel ja Gnoomi restorani all.

Kuna Gnoomi teisel korrusel on kohvik ja esimesel restoran, oli vaja midagi ka baaripublikule. «Tahtsime teha midagi täiesti omamoodi,» rääkis Gnoomi restorani direktor Avo Misler.

Rohelises toas ripuvad sajandivahetusest pärit fotod ja suurtelt ruuduliste linadega kaetud ümmargustelt laudadelt leiab lugemiseks eestiaegseid ajakirju. Osades ruumides on vaid seinavalgustus.

Direktori tingimus sisekujundajale oli, et kujundus tehtaks nii, et seda oleks võimalik kogu aeg muuta.

Tegemist on väärtusliku hoonega. Stiilsena on eelmisest kujundusest säilinud Gnoomi restorani suur saal. Kahjuks ei saa kaugeltki stiilseks pidada Linnakodanike Keldrit. Jääb arusaamatuks, miks keskaegsesse keldrisse on püütud kunstlikult tekitada sajandi alguse linnakodaniku kodu. Samas kodumiljööd ei teki. Laudlinad, seinatahveldus, lett ja värvitud laetalad on igaüks ise ooperist. Nii heast lähtematerjalist olnuks võimalik lihtsate vahenditega luua hoonet vääriv sisemiljöö.

3 punkti

Soovituse ja juhatuse peale on Linnakodanike Keldrit kerge üles leida, kuigi juhuslikult sinna sattuda on raskem.

Koha nimi on suudetud sisuga vastavusse viia. Linnakodaniku hõngu on sisse toodud nii ennesõjaaegsete fotode kui ajalehtede-ajakirjadega. Seda toetab restaureeritud mööbel.

Hubasust lisavad kodused ruudulised laudlinad. Loodan, et küünalde puudumine laualt oli juhus.

Teenindus oli soe ja kiire ning toit maitsev, kuigi saalis oli pisut jahe.

7 punkti

Selline koht paneb õlgu kehitama. Ma saan aru, mida tõenäoliselt kujundusega taotleti: aimata järgi sajandi alguse hõngu, ent see pole hästi välja kukkunud. Isegi vanad pildid seintel ei päästa asja. Valgustusega oleks võinud näiteks lõpuni minna, needki antikvariaadist osta.

Võib-olla oleks pidanud enne rääkima mõne ajaloolasega, kellel sellest ajastust rohkem aimu on. Sarnaselt on korda tehtud juba nii palju keldreid. Muidugi on ta remonditud, puhas koht. Aga pole midagi, mis sinna veaks.

5 punkti

Koht jätab sellise pehme mulje. Rohelised seinatoonid rahustavad. Puitpaneelid seintel on huvitav leid ja nende väärtust tõstab veel ehtsus. Seintel on vanaaegsed väljalõiked, see enam ei üllata. Et osa põrandat oli klinkerplaadist, see mulle ei meeldinud. Klinkerplaati kasutatakse liiga palju. Aga plaadid on kvaliteetselt pandud.

Siseneda tuleb mööda väga pikka ja kitsast treppi sügavale. See tundus masendav. Ka ei viita tänaval mitte miski, et seal selline meelelahutuskoht tegutseb.

6 punkti

Linnakodanike Kelder on katse ühendada möödunud sajandivahetust iidsete paekivimüüride ja tänapäevaga.

Hetkel kuum