Eesti pürib Hiina väravaks Euroopasse

Mart Siimann kutsus eilsel kohtumisel Hiina asepeaministriga Hiina ettevõtjaid Eestisse investeerima. Samas lubas Siimann soodustada Hiina toodete pääsu Eesti kaudu Euroopa Liidu turgudele.

Eesti Euroopa Liidu läbirääkimiste vastu huvi tundnud Wu Yi ütles, et majandussuhete arendamiseks tuleb mõlemat riiki vastastikku senisest rohkem tutvustada. «Hiina turg on Eesti kaupadele avatud, kuid seal valitseb tihe konkurents, milles hakkama saamiseks on vaja üsna põhjalikke teadmisi,» lausus Wu Yi.

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur ütles, et Eesti vastab tänu oma asukohale ja majanduspoliitilistele tingimustele naaberriikidest enam Hiina kaupade töötlemiskeskuse nõuetele. «Venemaa Peterburi regiooniga võrreldes on Eestil stabiilse majanduskeskkonna ja kindla töökultuuriga riigi maine,» sõnas Vitsur. «Kulutused tööjõule jäävad siin aga Soomele ligi viis korda alla.»

Hiina on suuruselt kahekümne kuues Eesti väliskaubanduspartner. Eesti kaubandusbilanss Hiinaga on üle poole miljardi kroonise käibe juures ligi 475 miljoni krooniga miinuses. «Enamik maailma riike ei suuda tormiliselt areneva Hiina ekspordiga võistelda,» ütles Vitsur.

Teede- ja sideminister Raivo Vare kirjutas eile Hiina tsiviillennunduse aseministri Bao Peidega alla riikidevahelisele tsiviillennunduse lepingule. Heido Vitsuri sõnul paneb lennundusleping aluse riikidevahelisele kauba- ja reisijateveo arengule.

Läänemere-äärsed riigid võistlevad praegu ägedalt Hiina transiidivoogude eest. Möödunud nädalal külastas Peterburi Hiina riiginõukogu esimees, kes arutas peale riikidevaheliste tuumaprojektide realiseerimise ka transiidi küsimusi Peterburi juhtkonnaga.

Hetkel kuum