11. märts 1999 kell 22:00

Eduskunta loosungiga: Eestlastele palka!

Soome ametiühingud on seni nende jaoks edukalt kulgenud laevandussõjast innustust saanud ja hakkavad reaalsustaju kaotama. Sedakorda on Eesti töötajate pärast muretsemas Soome tekstiilitööstuse ametiühing, kes kampaaniat «Eelista soomemaist» toetab juba harjumuspärase nõudmisega «Eesti õmblejaile soomlastega võrdne palk».

Äripäeva arvates ei suuda Soome ametiühingute nõudmine märkimisväärset mõju avaldada.

Vastupidiselt ametiühingutele mõtlevad ettevõtjad üldjuhul majanduslikult. Ka Soomes. Nende huvides on hoida tootmiskulud võimalikult väikesed. Sellepärast toodetakse või tellitakse allhanget sealt, kus see on odavam. Samuti teab Soome ettevõtja, et ega ametiühingust järele andes lahti ei saa, täidetud nõudmisele järgneb kohe uus.

Üks tekstiilitantsu ajend on see, et Soome riidetööstus hakkab oma turuosa Rootsile kaotama. Sellest lähtudes on ametiühingute nõudmine aga hoopis veider. Suurendades Eestis tööjõukulusid, vähendatakse oma turuosa veelgi. Sestap tundubki, et põhjanaabrite tekstiiliametiühingu liidrid ei lähtu oma nõudmistes Soome huvidest ega ka Eesti õmblejate-ketrajate-kudujate huvidest, vaid nende tegevus on ajendatud käeulatuses olevatest Eduskunta valimistest. Usutavasti on kandideerijate seas ka ametiühingutegelasi ja millegagi on tarvis töövõtjatest valijate hääli püüda. Kui tagataskus on edu Eesti-Soome laevandussõjas ja Soome lennujuhtide streigiga saavutatud tulemuslikud kokkulepped, on ju suurepärane kuumaksaetud rauda edasi taguda.

Kui laevandussõjas oli otseseks hoovaks, millega Soome meremeeste ametiühing survet avaldada sai, sadamatööliste boikott, siis õmblussõjas sellist mõjurit ei ole. Ei kujuta hästi ette, millised Soomes tekstiilitootmise alal tegutsevad inimesed saaksid oma streigiga sundida Eesti rõivavalmistajate palka tõstma.

Mingi võimaluse annaks see, kui Soome ametiühingud Eesti ametivendadega kokkuleppele saavad ja Eestis õmblejate streik organiseeritaks. Paraku on Eesti ametiühingud põhjanaabritega võrreldes palju vaesemad ja ei suudaks streiki finantseerida.

Eestil ei tasuks Soome tekstiiliametiühinglastest end eriti häirida lasta. Pole tarvis kohe tagajalgadele tõusta, kui lahetagused oma kord õnnestunud veidrast ideest valimisloosungi teinud on. Eestile sobiks antud juhul hoiak: «Las Soome ametiühingud hauguvad, õmblusmasinad vurisevad edasi».

Hetkel kuum