Kaja Koovit • 21. märts 1999 kell 22:00

Krooniintressi alandamine majanduses hüpet ei põhjusta

Majandust elavdaks olukord, kus välismaal suureneks nõudlus meie toodangu järele, seda ei saa kunstlikult esile kutsuda, rääkis Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Andres Saarniit. Kommertspangad eelistavad laenuandmisel samuti ekspordile suunatud ettevõtteid.

Ka kinnisvaraturu hüppelisse elavnemisse suhtus Saarniit skeptiliselt, sest kui inimeste sissetulekud ei suurene, ei saa nad eluaset soetada.

Sissetulekud omakorda saavad suureneda siis, kui kasvab nõudlus toodangu järele. Elujärje paranemiseks on vaja välisinvesteeringuid. «Ainult oma sisemaise kaubavahetusega me majandusolukorra paranemist küll ei saavuta,» lausus Saarniit.

Hansapanga krediididirektor Aivar Rehe lausus, et ei tohi alahinnata intresside alandamise mõju. Lühiajalistest käibevahendite laenudest on ettevõtjad puudust tundnud, seda peaks leevendama nende soodne hind, leidis ta.

Et tegemist on kroonilaenuga, mõjutab see eelkõige kohalikule turule suunatud ettevõtlust ja Rehe hinnangul peaks intressilangus positiivsele mõjutama eelkõige kaubandus- ja ehitussektorit.

Kroonilaenude osakaal kommertspankade laenuportfellis väheneb pidevalt. Kui 1994. aasta lõpus moodustasid valuutalaenud vaid 7,5 protsenti, siis eelmise aasta lõpuks oli see näitaja tõusnud juba 76,1 protsendini.

Laenutegevus peaks klassikaliselt tuginema hoiustele. Kolmveerandi hoiuste mahust moodustavad kroonihoiused.

Rehe möönis, et panganduses on tõepoolest ebakõla hoiuste ja laenuportfelli vahel ja kroonilaenude osakaal võiks edaspidi suureneda.

Eesti ehitusettevõtjate liidu tegevdirektor Ilmar Link leidis, et ehitusturu avanemiseks peaks ehitusfirmadele antava laenu aastaintress langema vähemalt 7-8 protsendile.

Eluasemelaenu intress võiks olla 11 protsenti, et inimesed ostaksid eluasemeid ning seega annaksid ehitusfirmadele mõtet neid juurde ehitada, lausus Link. Eluasemelaenu puhul hakkab intress juba normaalpiiridesse jõudma. Kui eluasemeturg avaneb, siis elavdub ka ehitusturg, prognoosis ta.

Kinnisvarafirma ASi Arco Vara juhatuse esimees Ivar Siimar ütles, et kui omafinantseering ja muud laenutingimused jääksid eluasemelaenu saamise korral endiseks, siis hakkaks kinnisvaraturg elavnema 9--10% aastaintressi korral.

Kui omafinantseering oleks 30% vara väärtusest ning intress 10%, siis kahekordistuks kinnisvarafirmade käive kolme kuu jooksul, leidis Siimar.

Toyota sõidukitega kaupleva ASi ELKE Auto müügijuht Melvin Sinirand leidis, et normaalne liisingu intressitase oleks 8% aastas, mis suurendaks juba märgatavalt müügitulemusi. Kui veebruaris müüsime kapitalirendiga vaid paar autot, siis 8% liisinguintressiga ostetaks eraisikute kapitalirendiga 10--15 autot kuus, hindas Sinirand.

Hetkel kuum