24. märts 1999 kell 22:00

ABB ja Alstom ühendavad energiaseadmete tootmise

Kuna Alstomi tootmine on ABB omast tunduvalt väiksem, tuleb tal uues firmas ABB Alstom Power 50protsendilise aktsiapaki saamiseks maksta ABB-le sularahas umbes 20,9 miljardit krooni. ABB tegevdirektori Göran Lindahli sõnul kasutatakse seda raha ABB firmade oskusteabe arendamiseks. Energiaseadmete tootmine on ABB suurim tootmisüksus, mis annab neljandiku kontserni käibest, kuid mille kasum on viimasel ajal olnud väike. Põhjuseks on asjaolu, et energiaseadmete vallas on viimasel ajal olnud ületootmine. Teiseks on Aasia kriisi tõttu tunduvalt vähenenud tellimused, sest paljud varem kavandatud jõujaamaehitused on peatatud.

Nüüd loodavad firmad, et ühinemine annab kolme aastaga kokkuhoidu kuni 6,5 miljardit krooni. ABB poolt lähevad uue firma koosseisu ABB Stal, ABB Generation, ABB Environmental Systems ja ABB District Heating.

Alstom tekkis siis, kui Prantsuse Alcatel ja Briti GEC ühendasid oma energiaseadmetootmise ja noteerisid selle börsil. Alstom on pikka aega teinud koostööd USA General Electricuga ja kaalunud sellega isegi ühinemist. ABB on seetõttu rõõmus, et Alstom siiski tema koostööpartneriks valis, kuid Alstomil tuleb nüüd loobuda General Electricuga sõlmitud üle 20megavatiste gaasiturbiinide toomise litsentsilepingust.

ABB Alstom Poweri uueks tegevdirektoriks saav Claude Darmon ütles, et ABBd eelistati General Electricule sellepärast, et ettevõtted täiendavad teineteist paremini, lisaks saab Alstom ABB abil parema juurdepääsu uudistehnikale. Ta teatas uhkusega, et uus firma möödub energiaseadmete tootmise vallas General Electricust ja saab oma alal maailma suurimaks. Firma loodab saavutada 6protsendilise kasvu ja parandada oma konkurentsivõimet. ABB Alstom Power hakkab kontrollima 80% auru- ja gaasiturbiinide turgu. Järgnevad Saksa Siemens ja USA General Electric, kes panevad põhirõhu gaasiturbiinitehnoloogiale, mis on kõige kiiremini arenev energiaseadmete tootmise valdkond.

Maksupõhjustel registreeritakse uus firma Hollandis, kuid strateegilistel kaalutlustel tuleb peakontor Brüsselisse. Juhatusse kuulub kummastki omanikfirmast kolm esindajat. Tegevjuhtidest on esialgu nimetatud ainult Claude Darmon, kes seni töötas Alstomi asetegevdirektorina. ABB juht Göran Lindahl arvab, et Euroopa Liidul võtab ühinemise heakskiitmine aega kolm-neli kuud.

Autor: DI

Hetkel kuum