Kaja Koovit • 25. märts 1999 kell 22:00

Börs sai langusest kiiresti üle

Eilse kauplemispäeva alguses valitses turul närvilisus. Kosovo kriisist tingituna olid turud ebastabiilsed ja ka meil oli investoreid, kes tahtsid aktsiaid müüa, rääkis Talinvest Suprema Väärtpaberite ASi maakler Sten Sumberg. Keskpäevaks lõppesid aga müügisoovid ja turg pöördus tõusule.

Hansapanga maakleri Mattias Mustoneni sõnul oli enamik aktsiate ostjatest kohalikud investorid. Enamik lääne investoritest on äraootaval seisukohal. Lääne investor võib-olla tahaks isegi siia investeerida, aga oodatakse, kuidas käituvad teised turud.

Kõige rohkem kaubeldi eile Hansapanga aktsiaga, mille 18,3 miljoni krooni suurune käive moodustas kaks kolmandikku börsi ligi 30 miljoni kroonisest kogukäibest.

Sellise käibega on turu liiderpanga aktsiaga sel aastal kaubeldud vaid kahel päeval ja eelmisel aastal viimati septembrikuus. Aktsia hind tõusis eile päeva lõpuks 2,1% 84,75 kroonini.

Eesti Telekomi aktsia käive oli 4,6 miljonit krooni ja sulgemishind tõusis kolmapäevaga võrreldes 2,4%, 105,2 kroonini.

Mustoneni sõnul kaubeldi Telekomi aktsiaga Tallinnas kõrgemal tasemel kui GDRidega Londonis, mistõttu hinnad edaspidi oluliselt ei tõuse.

Tööstussektori liidri Norma aktsiaga kaubeldi 2,6 miljoni krooni eest ja aktsia sulgemishinnaks kujunes 2,7 krooni, mis on 3 protsenti madalam kui päev varem.

Norma aktsia hind jääb sellisele tasemele tõenäoliselt kuni dividendide maksmiseni ning langeb siis. «Osa investoreid ostavad aktsiat dividendide ootuses ja pärast seda langeb hind tõenäoliselt rohkem kui 3 krooni,» lisas Mustonen.

Kauplemisaktiivsuse suurenemine näitab, et uut raha tuleb turule juurde, rääkis Sumberg. Kui Kosovo kriis kontrolli alt ei välju, ei mõjuta see meie turgu pikemas perspektiivis, lisas ta.

Mustonen märkis, et liigseks optimismiks ei ole siiski põhjust, sest aktsiahinnad on juba piisavalt kõrged. «Ma ei näe küll põhjust, miks peaks Hansapanga aktsiaga kauplema 90 või 100 krooni tasemel.»

Investorid ootavad, mis toimub intressitasemetega USAs. Kui intressid seal tõusevad, on võimalik, et aktsiahinnad isegi langevad.

Hetkel kuum