Kristi Malmberg • 28. märts 1999 kell 22:00

Laari uus valitsus püüab sisse elada

peaminister | martlaar | Mart Laar (38)

«Kui minu eelmise peaministriksoleku aja esimese päeva suurim mure oli sekretär, siis nüüd lähen rahulikuma südamega tegema koostööd juba tuttavate inimestega,» ütles peaminister neljapäeval vahetult pärast ametivande andmist. «Olen nüüd vanem ja targem.»

Laar oli peaminister aastatel 1992--1994 ning pidi ametist lahkuma koalitsiooni sisevastuolude ja rublaskandaali puhkemise tõttu.

Kõige karismaatilisem minister, kes ühesuguse elegantsiga joob õlut ja räägib eurointegratsioonist. Tema teeneks peetakse kutset Eestile Euroopa Liidu laienemise esimesse vooru ja usutakse, et edukas välispoliitika Ilvese juhtimisel jätkub.

Suurima eduga poliitikasse suundunud ettevõtja, kes Hansapanga endise juhina loonud endale tegija mehe maine. Tema puhul kardavad kolleegid sündroomi ?minu arvamus ja vale arvamus?. Mõis jätkab pärast Olari Taali ja Robert Lepiksoni ärimeestest siseministrite traditsiooni. Need kaks suutsid oma ametisoleku ajal siseministeeriumis ja valitsuses hulgaliselt intriige tekitada.

Kõikjal nimetatakse teda presidendi lemmikuks ja eks see nii ongi. Rahvusvaheliselt kaalukaima poliitilise karjääriga minister, kes eurointegratsiooni kontekstis Eestile ainult kasu toob, sest peale kaitseministri ametiposti on Luik olnud veel Eesti suursaadik NATO juures.

Rahandusministeerium on paremerakondade valikuga rahul. «Oleks võinud ka hullemini minna, Kallas on vähemalt rahandusspetsialist,» leiavad ministeeriumi töötajad.

Kallase tulekuga ministeeriumisse läheb aga jalgealune tuliseks senisel kantsleril Agu Lellepil, sest Kallas peab plaane vahetada Lellep Siimanni majandusnõuniku Aare Järvani vastu.

Ekstravagantse väljanägemisega kunstiakadeemia professorist ministrilt loodetakse, et kunstnikuna teeb ta kolleegide heaks rohkem kui Jaak Allik, kes on eelkõige siiski poliitik.

Varemgi justiitsministri ametit pidanud Rask on edukas jurist, kellel oma advokaadibüroo ja kelle ministrikssaamise kohta pole keegi osanud ühtegi halba sõna öelda. Raski peetakse asjalikuks, täpseks ja targaks meheks. Tema puhul kiidavad opositsioonipoliitikud kolmikliitu hea valiku eest.

Ametiühingutegelane ja juba Laari eelmise valitsuse minister Nestor peab kuidagi ellu viima koalitsiooni lubaduse tõsta tunduvalt järgmise aasta algusest lastetoetusi. Sotsiaalministeeriumi töötajad ootasid teda rahuliku südamega, sest Nestorit teatakse kui head suhtlejat ning muidu toredat inimest, kes teab samuti, mida ministrina peale hakata.

Kurjad keeled räägivad, et endine autoärimees, aastaid Reformierakonna juhatusse kuuluv Asmer suundus ettevõtlusest poliitikasse oma firmade kehva seisu tõttu.

Koonderakondlased ennustavad, et just Asmer on ministritest see, kes ametiaja alguses suurimaid prohmakaid tegema hakkab.

Asmer on peale TEMTi lõpetanud marksismi-leninismi ülikooli.

Haridusministeerium viiakse nüüd Tartusse, sest Lukas ei soovi koos perega Tallinna kolida ja igapäevast autosõitu peab minister tüütuks. Teda peetakse paremerakonlaste hulgast parimaks valikuks haridusministri kohale. «Lukas on ainus inimene sellest seltskonnast, kes teeb haridusministri tööd hingega,» väidab üks opositsionäär.

mihkel Pärnoja kabinet on üks uhkemaid ja mees tunnistab, et ei tunne ennast selles väga hästi. Tumepunane majesteetlik mööbel ja esinduslikud sambad on siin juba Toomas Sildmäe ajast. Pärnoja õnneks on suure kabineti taga veel üks pisike televiisoriga ruum, kus ta enda väitel ennast mugavalt tunneb. Tõsi, teler on praegu veel katki.

Jürgenson on ajakirjanike hulgas tuntud kui jutukaim minister, kes suudab peale Isamaaliidu kiitmise anda hinnanguid nii erastamisele, monopolide kontrollimisele kui maksupoliitikale. Ilmselt saab temast pärast teede- ja side- ning majandusministeeriumi ühendamist majandusminister. TPI lõpetanud Jürgenson pidas seda ametit ka Laari eelmise valitsuse ajal.

Seni rohkem ajakirjanikuna tuntud Saksa ministriks saamise üks põhjusi oli tema sugu. Esialgu plaaniti sellele kohale rahvaerakondlast Vootele Hansenit.

Rahvastikuprobleemidega on Saks kokku puutunud Avatud Eesti fondis ja ETVs poliitikasaateid tehes. Rahvastikuministri büroo viiakse Ida-Virumaale, kuid Saks ise kohe sinna elama kolida ei kavatse.

Villu Reiljani juhitud ministeeriumi raamatupidamisest võib veel nii mõndagi välja kooruda. «Tulin siia ministeeriumi juhtima, mitte luuretegevust arendama,» väidab Kranich aga ise.

Kuigi Kranichi haldusala on äärmiselt mahukas, ei karda ta ministeeriumis vaid külaliseks jääda. «Ministeeriumi töötajad võtsid mind hästi vastu,» rääkis mees reedel.

Padari ministriks saamise peale küsisid nii poliitikud kui ajakirjanikud üksteiselt, et kes see on. Tegelikult on Padar olnud rahandusministeeriumi kantsleri abi ja head suhted on tal nii maksuameti eksjuhi Kalev Järvelille kui Agu Lellepiga.

Põllumajandusega on Padar kokku puutunud talu pidades ja Võru talupidajate liitu juhtides.

Hetkel kuum