ÄP fototoimetus • 30. märts 1999 kell 22:00

Uus arvutiviirus vallutas maailma

Reedel avastati uus Wordi makroviirus Melissa, mis kasutab levikuks Internetti ja on tänu sellele seninägematu kiirusega üle maailma levinud.

Mõne tunniga üle maailma levinud viirus suudab end Outlook'i kasutades elektronpostiga levitada. Eriti ebameeldiva lisaomadusena saadab viirus 50-le Outlook'ist leitud aadressile laiali ka nakatatud arvutist leitud dokumendifaile ja lisab neile Melissa viiruse. Omaduse tõttu levida nakatatud Wordi dokumentidega Internetis on viirus saavutanud kiirema leviku kui ükski seni tuntud viirus.

Massiliselt laienenud arvutiviirus nakatas ka tuntud firmade arvuteid. Viirusetõrjeprogrammide tootja Data Fellowsi teatel suleti ajutiselt paljude suurfirmade, nende seas ka Microsofti elektronpostisüsteemid, et uue viiruse levikut tõkestada.

Viirus postitati esimest korda ühte seksiteemalisse uudisgruppi, sealt levis ta kiiresti faili endale laadinud inimeste ja nende tuttavate arvutitesse. Kuna nakatatud Wordi dokument saadetakse tuttava inimese aadressilt, ei osanud esimesed ohvrid ohtu karta. Viiruse esimese variandi saadetud kirjal on teemaks (subject) «Important Message From [saatja nimi]», kus saatja nimeks on inimese nimi, kelle arvutis viirus tegutseb. Kirja sisuks on tekst «Here is that document you asked for ... don't show anyone else ;-)« . Sellise kirja lisana saabunud dokumente pole soovitav avada.

Viirusetõrjeprogrammid on praeguseks juba varustatud uue viiruse kõrvaldamise lisaga, mida saab Internetist. Eile leiti Melissa muteerunud vorme, mis viiruse vastu kaitsvatest lihtsamatest filtritest läbi suudavad hiilida. Viirusel hoiab silma peal ka FBI.

Autor: ÄP

Hetkel kuum