Andres Reimer • 31. märts 1999 kell 22:00

Kreenholm surus Eesti Energia põlvili

Eesti Energia juhtkond lubas sellel nädalal Kreenholmi juhile Meelis Virkebaule, et vähendab tänavust elektrienergia hinda Kreenholmile ligi 42 sendile kWh eest, mis on ligi 10 protsenti väiksem aasta alguses kehtestatud 47sendisest hinnast.

Virkebau ütles eile, et ta oli valmis alustama elektritarneid Venemaalt, kui Eesti Energia oleks jäänud kindlaks aasta alguses kehtestatud hinnatõusule. «Ettevõtte juhina olen valmis tegema kõike, et hoida kulutusi võimalikult madalal,» ütles Virkebau.

Eesti Energia tariifide osakonna juhataja Jüri Johannson ütles, et Kreenholmi minek Venemaalt imporditud elektrienergiale oleks olnud kahjulik Eesti Energiale. «Me peame praegu hinnaläbirääkimisi Narva Elektrivõrgu ja Kreenholmiga,» lisas Johannson.

Narva Elektrivõrgu direktor Rein Annik kinnitas, et Kreenholmi elektritarne Venemaalt tekitaks tema ettevõttele pankrotiohu, sest Kreenholmile müüdav elekter moodustab pea kolmandiku Narva Elektrivõrkude müüdavast elektrist. «Kreenholm ei hakka Venemaalt elektrit ostma, sest me pakume talle kolmeks aastaks soodsa lepingu ning energiaturu inspektsioon ei anna Kreenholmile elektri importimiseks litsentsi,» kinnitas Annik.

Energiaturu inspektsiooni direktor Allan Sepp ütles, et ta ei soosi elektrienergia importi Venemaalt, sest Eesti elektrijaamad toodavad kodumaisest vajadusest rohkem. «Soodushinnaga elektrit on võimalik osta Eestist,» ütles Sepp. Kreenholm pole Sepa väitel inspektsioonilt elektrienergia impordi- ja turuluba taotlenud.

Kreenholmil oleks olnud võimalik Leningradi oblasti energeetikaettevõttelt Lenenergo osta elektrienergiat ilma Eesti Energia ja Narva Elektrivõrkude vahenduseta, sest nõukogude ajast on säilinud ettevõtte elektriliinid Venemaale.

Eesti suurima elektrienergia ostja Nitroferdi juhatuse esimehe asetäitja Sergei Zagrebailov avaldas Meelis Virkebau võidu üle heameelt. «Eesti Energia peab leidma võimalusi oma kulutuste vähendamiseks,» lisas ta.

Zagrebailov ütles, et tänu sõltumatutele elektriliinidele on Kreenholmil Eesti Energiaga läbirääkimistel head positsioonid. Nitroferdi juhtkond pole elektri impordile mõelnud, sest Eesti energeetikaettevõtted võivad odava elektri hinnavahe kõrgete transiiditariifidega tühiseks muuta.

Nitrofert pole Zagrebailovi sõnul maha matnud oma elektrijaama ehitamise ideed, kuid ettevõtte praegused majandustulemused ei võimalda projekti edasi arendada.

Hetkel kuum