Erik Samel • 11. aprill 1999 kell 22:00

Ämma korter Internetis müüki

Interneti osatähtsus kinnisvaratehingute sooritamisel on kiiresti suurenenud ning kinnisvarafirmadel on käes aeg otsustada, kuidas oma pakkumisi Internetis kajastada. Kõigepealt tuleb põhimõtteliselt paika panna, kas jätkata omaette või ühendada mitme firma andmebaasid. Ühise andmebaasi on näiteks teinud Soome kinnisvarafirmad. USAs on ühest andmebaasist võimalik valida rohkem kui miljoni kinnisvaraobjekti vahel.

Kinnisvarabüroo Uus Maa tegevdirektori Urmas Lauri sõnul otsustab firma lähinädalatel, kuidas Interneti vallas edasi tegutseda. Arco Vara Tallinna büroo juhatuse esimehe Ivar Siimari kinnitusel paneb Arco Vara esialgu põhirõhu oma firma pakkumiste võimalikult heale esitlemisele.

Infot on lisandunud Eesti suurimasse kinnisvarapakkumisi sisaldavasse Rebase andmebaasi. Hiljuti 1000 kinnisvarapakkumise piiri ületanud andmebaasist saab teavet veel õigusaktide, hooneregistri, Tallinna linnaosade jm kohta. Sobivat korterit saab otsida ka otsingumootori abil. Interplus OÜ süsteemianalüütiku Ingmar Pappeli sõnul saavad alates eelmisest nädalast Rebase andmebaasi kinnisvarapakkumisi sisestada eraisikud ja süsteemiga mitte ühinenud kinnisvarafirmad. Rebase andmebaasiga on praeguseks liitunud kümmekond kinnisvarafirmat, neli neist kuulub Eesti kinnisvarafirmade liitu.

Kinnisvarafirmade liidu tegevdirektori Epp Immato arvates on Rebase andmebaas hea algatus, kuid seal sisalduv info pole veel täielikult usaldusväärne, olles võrreldav Kuldse Börsiga. Näiteks ei saa olla kindel, kas kliendi välja valitud objekt pole juba müüdud. Teine probleem on, et sama objekti müüb sageli mitu kinnisvarafirmat -- see võib põhjustada vaidlusi vahendustasu saamise osas. Andmebaas muutuks usaldusväärsemaks, kui seal oleks esitletud vaid lepingutest tulenevad andmed.

Hetkel kuum