Silva Männik • 26. aprill 1999 kell 22:00

Kindlustusseltsid hädas hooletute autoomanikega

Seesam Kindlustuse kindlustusdirektor Priit Kuuskme tunnistas, et autode varastamine koos võtmetega on viimasel ajal klientide ja seltsi vahel palju probleeme tekitanud.

Nõudeid keskmiselt 400 000 krooni maksvate võtmetega varastatud autode väljamaksmiseks on sellel aastal Eestis seltsidele esitatud umbes kakskümmend. Peamiselt varastatakse auto võtmed ära kuhugi nagisse või garderoobi jäetud üleriiete taskust. Harvad ei ole ka juhtumid, kus enne auto varastamist lastakse rahvarikkas kohas taskuvarastel auto võtmed varastada.

Kindlustuslepingu kohaselt peab aga klient hüvitise saamiseks ette näitama enne selle sõlmimist fikseeritud võtmete ja pultide komplekti ning auto tehnilise passi. «See on viimaste kuude trend, eelmisel aastal selliseid kahjunõudeid ei olnudki,» rääkis Kuuskme. «Sellel aastal on meil neid tekkinud aga juba umbes kümme.»

Salva Kindlustuse kindlustusdirektor Urmas Kivirüüt ütles, et nende klientidel on koos võtmetega autovargusi kokku neli. «Meie oleme hädas klientidega, kliendid mõtlevad aga, et meie oleme alatud ja ei maksa kahjusid välja,» rääkis ta. See, et oma poole miljoni kroonise auto võtmeid ei tasuks jätta ilma valveta nagisse rippuma, osutub Kivirüüdi sõnul kahjuks tagantjärele tarkuseks.

Kindlustuspettuste vältimiseks on aga seltsid sunnitud võtmete komplekte fikseerima ja sellest punktist hiljem ka kinni pidama. Võtmete olemasolu kontrollimine on seltsidele üks väheseid võimalusi kindlustuspettuste välistamiseks. Kivirüüdi sõnul on selline autode varastamise viis tekkinud arvatavasti sellepärast, et uute autode turvaseadmed on niivõrd efektiivsed, et ilma võtmeta on auto ärandamine peaaegu võimatu.

Sampo Kindlustuse autokindlustuse tootejuht Eero Link ütles, et peale auto võtmete ja dokumentide hoolikama valvamise peaksid inimesed ka kindlustuslepingut sõlmides sealsetele punktidele rohkem tähelepanu pöörama. «Neid ei ole väga palju, kes lepingu hoolikalt läbi loevad, inimesi huvitab peamiselt vaid kindlustuse hind,» märkis ta, «sellepärast tulevadki seltsipoolsed hüvitistest keeldumised hiljem üllatusena.»

Hetkel kuum