Andres Reimer • 29 aprill 1999

Riik selgitab välja paremaid eksportijaid

Parima eksportööri tiitli võitmise nimel tasub pingutada, sest aunimetus innustab kogu ettevõtet, ütles Trixtali tegevdirektor Aarne Viikholm. «Ma ei üllatuks Trixtali võidu üle, sest oleme kogu eelmise aasta selle nimel tööd teinud,» lisas ta.

T-särke ja ööpesu tootev Trixtal suurendas mullu võrreldes 1997. aastaga töötajate arvu 328 inimeselt 466-le ja ekspordi mahtu 69 miljonilt kroonilt 94 miljoni kroonini.

Allhanke korras valmistab Trixtal ligi kolmandiku toodangust. Põhilise osa toodetest õmbleb ettevõte täisteenusena, mille puhul mudelid valmivad välismaal, kuid materjalid ja tehnoloogilised lahendused valib Trixtal.

Viikholm ütles, et ei looda ekspordi suurendamisel riigi toetusele. Trixtal ekspordib Soome, Rootsi, Norrasse ja Saksamaale. Uute turgude vallutamist ei pidanud Viikholm otstarbekaks.

Mullu väikeste ja keskmiste ettevõtete seas edukaima eksportija tiitli võitnud ASi Viljandi Aken ja Uks juht Olavi Liivandi ütles, et tiitlivõit tõi miljonite kroonidega mõõdetavat kasu. Varem aastaste koostöölepingutega piirdunud Rootsi uksetehas Elite sõlmis nüüd mulkidega viieaastase lepingu 60 miljoni kroonise iga-aastase tellimuse peale ja sulges ühe oma väikese tootmisüksuse Rootsis. Liivandi sõnul aitas ekspordiedu suurendada läbimüüki ka koduturul.

Ka Liivandi ütles, et tema ei looda riigi eksporditoetusele. «Eksporditoetuse peale mängida ei tasu, sest aeg äri tegemiseks on nii kiire,» lisas Liivandi.

Mullu parima eksportööri tiitli võitnud ASi Norma juht Peep Siimon ennustas võitu Kreenholmi Valduse ASile, nimetades tekstiilitööstust edukaks tööstusharuks.

Siimon avaldas pettumust, et Norma tänavu parima eksportööri tiitlile ei kandideeri. «Meil oli raske aasta, « lisas ta. «Mõistan, et lihtsalt ettevõtte suurus ei saa olla edetabelisse sattumise kriteeriumiks.»

Järgmisel nädalal annab ekspordiagentuur koos edukaima eksportööri tiitliga välja ka auhinna edukaimale eksportöörile väike- ja keskmiste ettevõtete seas, kiireima arenguga eksportöörile, uute töökohtade loojale ja kodumaise tooraine kasutajale.

Ekspordiagentuuri prognoosi kohaselt tuleb tänavune aasta eksportööridele raske, sest lisaks Venemaa jätkuvale kriisile jäi mullune majanduskasv nõrgaks ka Saksamaal.

«Kui võrrelda tänavusi esimeste kuude andmeid eelmise aasta sama perioodiga, on langus märgatav,» ütles ekspordiagentuuri avalike suhete juht Erki Peegel. «Seoses inflatsioonitempo langemisega on ettevõtete reaalne intressikulu täna suurem kui möödunud aastal, mis võib tööstusettevõtetele pärssivalt mõjuda.»

Soome ja Rootsi kiire majanduskasv ning USA dollari jätkuv tugevnemine toetab seevastu Peegli sõnul Eesti eksporti, mis võib aasta teisel poolel viia tõusule. Ka võib oodata esimesi tulemusi rahandussektorist tööstusesse ümber asunud noortelt juhtidelt ja spetsialistidelt.

Mina ei poolda ettevõtetevahelist iludusvõistlust. Suhtun edetabelitesse skeptiliselt, sest mitmed varasematel aastatel Äripäeva poolt kõlavalt välja käidud edetabeliettevõtted on tänaseks mängust väljas. Missivalimiste asemel tuleb vaadata, kui palju on loodud töökohti, millist lisaväärtust ettevõte toodab. Labane ja odav toodang ei tohiks kedagi võidukaks teha.

Praegusest kuuest põhinominendist kahe kohta ei tea mina midagi. Millega tegelevad aktsiaseltsid Trixtal ja Tarkon -- pole kuulnud.

Riigi ülesanne on esmajoones majanduskeskkonna tagamine. Ekspordi toetamine on praegu lapsekingades, sest riigi asutatud ekspordiinstitutsioonide tegevus pole koordineeritud.

Olen üllatunud, et eksportijate edetabelis pole arvestatud suurte teenuste pakkujatega, nagu Tallinna Sadam ja Eesti Raudtee. Ekspordile ülioluline valdkond on kahe silma vahele jäänud.

Tolaram Grupp ja Kreenholm on kahtlemata silmatorkavad ekspordiettevõtted, kes tõenäoliselt konkureerivad esikoha pärast.

Tulemuse arvestamisel tuleb silmas pidada ekspordiartikli keerukust. Mina hindaksin kõrgemalt teadusmahukat toodet, mis on täielikult Eestis valmistatud.

Riigipoolset suuremat tähelepanu ootan väikestele ja keskmistele ettevõtetele, keda tuleb välisturgudel kaitsta. Väikeettevõtted ei saa edukalt eksportida ilma riigi toetuseta.

Hetkel kuum