Tõnis Oja • 5. mai 1999 kell 22:00

Kas USA majandus üle kuumenemas?

Euro kurss kerkis eile teist päeva järjest, sest tekkimas on lootus, et sõjategevus Jugoslaavias peagi lõpeb. Financial Timesis ilmus eile uudis, et president Milosevic on uurimas võimalusi lubamaks ÜRO rahuvalvajaid Kosovosse.

Teiseks ühisraha tugevnemise põhjuseks oli ettevaatlikumate investorite kartus, et viimase kahe aasta jooksul üliedukas Ameerika Ühendriikide majandus võib olla üle kuumenemas. Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus igatahes pärast esmaspäevast 11 000 punkti saavutamist 1,18% 10 886 punktini. Eriti ettevaatlikuks teeb internetisektoriga seotud ettevõtete aktsiate peadpööritav hinnatõus. Kukkus ka USA riiklike võlakirjade tootlus. Risk, et intressid peatselt tõusevad, on järjest kasvamas. Kuigi intresside tõusu korral muutub dollar euro ja teiste valuutade suhtes veelgi atraktiivsemaks, võib see pikemas perspektiivis Ühendriikide majandusele negatiivselt mõjuda.

Eile õhtul oli dollari kurss 14,6566 krooni.

Nafta hinna ralli viimase poolteise kuu jooksul on tugevdanud Norra krooni 8,2340 EUR/NOKini (1,90 Eesti kroonini), mis on kuningriigi valuuta kõrgeim kurss ühisraha suhtes.

Hetkel kuum