ÄP fototoimetus • 10. mai 1999 kell 22:00

Elcoteq laiendab haaret

Muu hulgas Nokiale ja Ericssonile mobiiltelefone ja nende osi valmistaval Elcoteqil on kokku 4000 töötajat, kellest 2300 on ametis suurimas tehases Tallinnas. Peterburis on Elcoteqil hetkel sadakond töötajat, kuid kui Vene bürokraatiast õnnestub läbi murda, siis tahetakse nende arv tõsta üle tuhande, selgitas Elcoteqi logistikaosakonna juhataja Christer Härkonen. Töötajate arvu nii suure lisamisega soovib ettevõte suurendada oma tootmist umbes neljandiku võrra. Peterburi tehase toodang on kavas edaspidi saata Soome kaudu Lääne-Euroopa turule.

Aasta tagasi Peterburis avatud tehasel on olnud probleeme Vene bürokraatia ja vähearenenud ettevõtluskeskkonna tõttu. Ehkki tehas ise töötab Härkoneni sõnul hästi, on detailide ja kauba tehasesse toimetamise korrastamisel veel palju ära teha. Tema hinnangul ei saa tehase laiendamist enne ette võtta, kui kõik tehasega seotud kaubaveod saadakse graafikusse.

Venemaal tegutsevad Soome firmad püüavad tõkkeid kõrvaldada Soome transpordiministeeriumis väljatöötatava Eurorussia projektiga, mille koostamisel osaleb ka Elcoteq. Selle äsjakäivitatud projekti eesmärk on valitsuse ja firmade ühisjõul luua Venemaal tegutsevatele ettevõtetele paremad tegevustingimused. Vene pool suhtub nimetatud projekti soosivalt, sest ka Venemaa on lääne firmade ja nende oskusteabe tulekust huvitatud.

Soomes Lohjas Antti Piippo käe all alguse saanud Elcoteqil on tehased veel Hyvinkääl, Vaasas ja Helsingis. Suurim, 2300 töötajaga välistehas on Tallinnas. Viimase poole aasta jooksul on mobiiltelefoni- ja autotööstusele allhanketöid tegev Elcoteq muutunud tõeliselt globaalseks firmaks, avades tehase Ameerikas Mehhikos, Euroopas Ungaris ning loonud ühisfirma Aasias Hiinas. Nagu ütles Elcoteqi suuromanik Piippo, kasutab firma Tallinna tehast, kus tootmine on muutunud järjest keerukamaks, Mehhiko, Ungari ja Hiina tehaste personali väljaõppeks. Piippo arvates võib Elcoteqi Tallinna tehast vabalt kutsuda praeguseks president Meri tagaigatsetud Eesti Nokiaks, kusjuures ta rõhutab, et vajalikku tippkaadrit pole Eestist ja Tallinna tehnikaülikoolist sugugi kerge leida.

Eelmisel nädalal avaldas Elcoteq oma esimese kvartali tulemused. Firma käive kasvas 1998. aasta sama ajaga võrreldes 55% ja oli 1,85 miljardit Eesti krooni. Kuid uute tehaste avamine viis maksudejärgse kasumi 31,6 miljoni krooniga miinusesse. 1998. a kogukäive oli kuus miljardit krooni.

Elcoteqi tegevdirektori Tuomo Lähdesmäki sõnul oli kahjum neil ette prognoositud, sest kiire rahvusvaheliseks muutumise strateegia ja jõuline kasv pidid tulemuses avalduma. Lähdesmäki ütles, et firma võiks ka aeglasemat arengustrateegiat rakendada, ent turgudel toimuvad nii kiired muutused, et aeglasem laienemine võib tähendada turuosa kaotust.

Autor: ÄP

Hetkel kuum