Kaja Koovit • 11. mai 1999 kell 22:00

Optiva Panga juhid jäid osalusest ilma

Ühispangale kuulub nüüd üle 20% Optiva Pangast. Ühispanga poolt on asi lihtne: Immerman võttis Tallinna Pangast Investeerimispanga aktsiate tagatisel laenu ja nüüd läksid need aktsiad Tallinna Pangaga ühinenud Ühispangale, rääkis Ühispanga avalike suhete osakonna juhataja Eero Raun eile.

Raun lisas, et Ühispank ei plaani ootamatult sülle kukkunud suurosalust lähiaegadel maha müüa, sest panga analüütikud prognoosivad Optiva Panga aktsiale hinnatõusu. Ühispanga president Ain Hanschmidt ei soostunud kommenteerima, kas Ühispank on huvitatud Eesti Pangale kuuluva 58% Optiva Panga ostust.

Optiva Panga juhatuse esimees Härmo Värk lausus, et Immermani aktsiad müüdi maha ja saadud rahaga maksti laene tagasi. Värk ei soostunud avaldama Tallinna Pangast võetud laenu suurust, põhjendades seda pangasaladusega.

Konkurentpankurid ei taha avalikult süüdistusi loopida, kuid räägivad, et paljuski on endise Investeerimispanga ümber toimuv segane. «Tallinna Pangast võetud laen läks suure tõenäosusega kahe panga ühinemise tagamiseks Keiskanderi rahastamiseks,» lausus üks suurpanga tippjuht.

Eelmise aasta jaanuaris ostis toonase Tallinna Panga neljale juhatuse liikmele kuuluv OÜ Keiskander panga nõukogus oma seljataguse kindlustamiseks 12 protsenti panga aktsiatest ligi 60 miljoni krooni eest.

Keiskanderi osanikud olid Rait Lukas, Priit Põldoja, Raul Parusk ning Martti Siimann. Siis ei tahtnud Tallinna Panga juhatuse esimees Rait Lukas avaldada, kellelt aktsiate ostuks vajalik laenuraha saadi. Hiljem avaldati, et laen võeti Investeerimispangast, kellega peeti ühinemisplaane.

Investeerimispanga kaudu Tallinna Panga raha väljakantimises osalenud Parusk ja Põldoja töötavad nüüd Hansapangas. Parusk on jaepanganduse divisjoni direktor ja Põldoja juhib pärast Rain Lõhmuse lahkumist Hansabank Marketsit.

Värk lausus, et selles ei ole mingit saladust, et mulluste ühinemisläbirääkimiste aegselt toimus ristfinantseerimine, kus Tallinna Pank laenas Immermanile ja Investeerimispank Keiskanderile. Värk lausus eile, et ootas sellist süüdistust, kuid kinnitab, et Tallinna Pangast võetud laen ei läinud Keiskanderile aktsiate ostuks.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ütles, et keskpank väljastas Keiskanderile olulise osaluse omandamise loa eelmise aasta märtsis. Kuusmanni sõnul esitas Keiskander koos taotlusega ka täpse finantsskeemi ning pangainspektsioonil ei tekkinud kahtlust, et firma rahastajaks oleks Tallinna Pank.

Hetkel kuum