ÄP fototoimetus • 11. mai 1999 kell 22:00

Soome pangad nõrgad

Moody'se järgi on Soome pankade finantstugevuse reiting, mis hindab pankade stabiilsust, kõigest D+ ehk pisut parem kui rahuldav. Võrdluseks on samasugune reiting ka Hansapangal ning Ühispanga hinne on D.

Moody's peab valdavat osa Lääne-Euroopa pankadest Soome omadest tugevamaks, hinnates nõrgemaks vaid Kreeka ja Islandi pangad. «Me ei ole eelarvamuslikud, räägime ainult faktidest. Näiteks Merital on selgeid probleeme varade kvaliteediga,» ütles Moody'se Londoni analüütik Alexandra Slater.

Samas on Merita Slateri sõnul teinud jõupingutusi probleemidest üle saamiseks, mistõttu tulevikus võib panga reiting tunduvalt tõusta.

Finantstugevuselt on Soome pankadega ühel pulgal Kolumbia, Sloveenia, Saudi-Araabia, Filipiinide, Peruu, Venezuela ja Brasiilia pangad. Rootsi ja Taani pankade finantstugevuse reiting on Moody'se järgi C+. Moody's kasutab pankade analüüsimisel nii traditsioonilist krediidihinnet kui tugevusreitingut, mis võeti kasutusele paari aasta eest.

Traditsioniline reiting on hinnang panga suutlikkusele oma kohustusi täita. Tugevusreiting arvestab lisaks kasuminäitajatele ka bilanssi, tegevuskeskkonda, panga sisekultuuri ja strateegiat.

Moody'se määratluse järgi kajastab tugevusreiting agentuuri hinnangut panga turvalisusele (safety) ja stabiilsusele (soundness), mis muuhulgas hindab välisabi vajaduse tõenäosust. Samal ajal kui Soome pankade krediidihinded teistest Lääne-Euroopa pankadest oluliselt ei erine, on tugevusreitingu osas vahed suuremad. Soome riigi maareiting on aga võimalikest parim -- Aaa.

Autor: ÄP

Hetkel kuum