12 mai 1999

Uus põlvkond päevavalguslampe loob disainivõimalusi juurde

Endistest väiksemate mõõtmetega, samas suurema valgusviljakuse ja pikema tööeaga lambid markeeringuga T5 võimaldasid luua uue põlvkonna kontorivalgusteid.

Ilmselt paljudele meist seostub luminofoorlamp surisevate ja sinist valgust andvate torudega, mida kunagi pakkus sotsialistlik tööstus.

Laiade rahvahulkade seas kutsutakse luminofoorlampi päevavalguslambiks ning valgusteid, kus need sees on, leidub 95% büroodest.

Uue põlvkonna luminofoorlambil, markeeringuga T5 on väiksemad mõõtmed (läbimõõt 16 mm) oma eelkäijast T8st (läbimõõt 26 mm). Uue lambimudeli eeliseks on ka kõrgem valgusviljakus ja tugevam valgusvoog. Tänu nendele kahele eelisele tekkis võimalus hakata projekteerima valgusteid, mis on disainilt mitmekesisemad ja võimaldavad sobivamaid valgustuslahendusi ruumis.

Uued valgustid on varustatud elektroonilise süüteseadmega, mis tagab lambi momentse süttimise, välistab valguse väreluse, säästab energiat ning pikendab lambi eluiga 15%.

T6-lampidega valgustid olid kohmakamad ning nõudsid valgusnivoo maksimeerimiseks suurt peegelduspinda, piiratud oli kaudse valguse kasutamine. T5-lampidega valgustid võimaldavad aga samaaegselt luua nii üldvalguse kui kohtvalguse.

Sisekujundajale pakuvad suuremaid võimalusi valgustid, mille valgustugevust saab juhtida. Need võimaldavad kontoris luua isikupärase, töötajate vajadustele vastava valguskeskkonna. Ja õigest valgusest sõltub nii töötajate tervis kui töö tulemus. Valesti valgustatud arvutitega töökohtades kahjustavad silmi nii peegeldused ekraanil kui ka helenduse suured kontrastid ruumis. Uute T5-lampidega valgustite valgushajutid kaitsevad silmi otsese valguse eest. Loomulikule valgusele lähedase valguse tagavad uute lampide kõrge värvustemperatuur (kuni 4000 kelvinit) ja värvusedastusindeks Re, mis on uutel lampidel kuni 98%.

Autor: Aivar Simmermann

Hetkel kuum