Kristina Traks • 16. mai 1999 kell 22:00

Ühinenud Meiereid kavatseb vajadusel osa tehaseid sulgeda

«Kui piimakombinaat kinni pandaks, jääks linn ilma 2,5 miljonist kroonist üksikisiku tulumaksust,» ütles Paide linnapea Tõnis Kõiv. «See on meie jaoks väga suur number.» Paide piimakombinaat annab umbes kümnendiku Paide linna üksikisikutulumaksust. Paide piimakombinaadis töötab üle 300 inimese.

«Põlva Piim spetsialiseerub piimapulbri ja või tootmisele ning teiste tööstuste tootmist vähendame või sulgeme ühe,» ütles Ühinenud Meiereide nõukogu aseesimees Andres Vinni reedel. «Paneme rohkem rõhku müügile siseturul ja Ukraina eksport näitab tõusutendentsi.»

ASi Põlva Piim peadirektor Kalev Kreegipuu ütles, et ettevõtte toodab praegu iga kuu umbes pool miljonit krooni kahjumit.

ASi Mulgi Meier juhatuse liikme Peeter Kase sõnul toodab ka Mulgi Meier kahjumit. Paide Piima peadirektor Ilmar Rohtmets ei nõustunud ütlema, kas ettevõte on kasumis või kahjumis. Kõik tehased töötavad alakoormusega.

«Toodame praegu 3--4 mln krooni eest kuus, normaalne oleks umbes 10 miljoni eest,» ütles Kalev Kreegipuu.

Põlva Piim on Eesti ainus europiimatööstus, mis müüb piimapulbrit ja võid Euroopa turule. Kreegipuu sõnul on praeguseks peaaegu kogu Euroopa Liidu kvoot täis toodetud. «Kui riik eksporti toetama ei hakka, siis sügisel lähevad esimesena kinni ekspordiks tootvad tehased,» rääkis Kreegipuu. «Kuna siseturule tootvad tehased saavad piima eest rohkem maksta, siis jääksime meie esimestena toorainest ilma.»

Paide piimakombinaat töötab umbes viiendiku võrra väiksema võimsusega kui varem. Viiendik on osa, mis varem müüdi Venemaale.

Mulgi Meier töötab vähema kui poole võimsusega. «Venemaa osa on ära, teeme ainult linnapiima tooteid,» ütles Peeter Kase. «Tellimusi on väga vähe.» Aastaga on Mulgi Meier koondanud 130 töötajat ja sulgenud mitu tootmistsehhi.

Kõik kolm Ühinenud Meiereide tehast elavad praegu rangel kokkuhoiuprogrammil, mis tähendab ka, et töötajate palkasid on kärbitud keskmiselt kolmandiku võrra. Ühe Mulgi Meieri töötaja sõnul on palkade maksmine ka hilinenud.

Ühinenud Meiereide eelmise aasta auditeeritud kahjum oli 59 miljonit krooni, mis tekkis idaekspordi katkemisest eelmise aasta suvel.

Sel aastal plaanib kontsern teenida 10 miljonit krooni kasumit. Andres Vinni sõnul on ettevõte praegu jooksvalt nullis.

Investeeringud on Ühinenud Meiereid selleks aastaks peatanud. «Kui mingi seade katki läheb, parandame ära, aga suuremaid investeeringuid ei plaani,» ütles Andres Vinni.

25 miljonit krooni kahjumist tuli eelmise aasta suvel kallist toorainest toodetud laovarude allahindlusest, 15 miljonit krooni aasta alguses piimatootjatele põhjendamatult kõrge piima hinna maksmisest.

8 miljonit krooni kaotas Ühinenud Meiereid pankrotistunud tütarettevõtte Topmilk võlanõuete mahakandmisest, 5 miljonit krooni Topmilki investeeringute mahakandmisest ja 7 miljonit krooni jäi Venemaale lootusetute deebitoride arvetele.

Ühinenud Meiereide käive oli eelmisel aastal 1,1 miljardit krooni.

Ühinenud Meiereide piimatoodete müügi turuosa Eestis on ettevõtte enda hinnangul 25--27 protsenti, mis on 3 protsenti rohkem kui eelmisel aastal samal ajal.

Hetkel kuum