ÄP fototoimetus • 25. mai 1999 kell 22:00

Arenevatel turgudel halvim läbi

31 areneva turu jaoks, mis veel mõni aasta tagasi olid investorite lemmikuteks, äärmiselt negatiivset aastat iseloomustab asjaolu, et tervelt 24 riigis olid aktsiahinnad languses. IFC on koostanud investoritele huvi pakkuvate aktsiaturgude arengu jälgimiseks IFCI liitindeksi, mis eelmisel aastal langes 24,1%.

Ükski piirkond ei jäänud puutumata arenevate riikide turge tabanud kriisist, mis algas kaks aastat tagasi Tais, levis sealt ülejäänud Aasiasse, siis Venemaale ja Brasiiliasse. Enim kukkusid mullu aktsiad Ladina-Ameerikas ja Ida-Euroopas, Aasia oli toibumas ja seal oli langus tagasihoidlikum, märgib IFC.

Kõige kriitilisemal hetkel peatasid investorid peaaegu kogu tegevuse riskantseks muutunud arenevatel turgudel. IFC andmetel oli 1998.a halvim tulemus Venemaa aktsiaturul, kus turg kukkus aasta jooksul dollariarvestuses 87,5%, järgnes Ukraina 82,3 protsendiga. Edukaim oli aga Lõuna-Korea, kus aktsiad tõusid 118,8%.

IFC märgib, et investorid on hakanud nüüd turge üksteisest paremini eristama ja vaatlevad neid järjest vähem ühtse piirkonnana. «See peaks olema hea uudis neile valitsustele, mis plaanivad erastamist,» mainib IFC.

1993.a kerkis IFCI liitindeks 75,3%, 1997.a kukkus indeks 16,6%. 1998.a andsid arenevad turud 8,8% maailma aktsiatehingutest, võrreldes 1997.a 13,9 protsendiga. 1998.a oli arenevate turgude börsidel noteeritud 26 360 firmat.

Maailma majandusanalüütikud rõhutavad, et arenevad turud on kriisist toibunud, kuid sellele vaatamata varitsevad neid mitmed ohud. Viidatakse USA majanduskasvu aeglustumise võimalusele, mis halvendaks arenevate turgude olukorda.

Esimene proovikivi on siis, kui USA tõstab intressimäärasid. Ehkki keskpank neid see kuu ei tõstnud, vihjas ta, et lähiajal on see võimalik, kui tekib inflatsiooni ohjeldamise vajadus. Selle tagajärjel võib kapitalivool arenevaile turgudele pidurduda.

Autor: ÄP

Hetkel kuum