26. mai 1999 kell 22:00

Leedu balansseerib lääne ja ida vahel

Paleitshiki hinnangul vajavad Mazheikiai naftatöötlemistehas ja Butinge terminaal efektiivseks tööks umbes 13 mln tonni naftat aastas. Paleitshik kinnitas, et kõige soodsam on osta toornaftat Venemaalt.

Sellise hulga nafta tarnimine oleks tema hinnangul garanteeritud juhul, kui Vene naftakompaniid oleksid huvitatud Leedu naftakompleksi rütmilise töö tagamisest.

«Kui sellist huvi pole, ei garanteeri keegi, et Leedu saab naftat häireteta. Vene kompaniid töötavad seal, kus neil kasulikum,» toonitas Paleitshik.

Leedu valitsus tegi parlamendile ettepaneku müüa 66 protsenti Mazheikiai naftakompleksi aktsiatest USA kompaniile Williams International Company.

Paleitshik rõhutas, et Vene kompaniisid Leedu kompleksi aktsiad ei huvita, kui kontrollpakk läheb Williamsi kätte. Tema hinnangul oleks optimaalseks lahenduseks jätta 33 protsenti aktsiatest Leedu kontrolli alla, müüa 33 protsenti lääne investoritele ja 33 protsenti Vene naftakompaniidele.

Kommenteerides Leedu plaane osta töötlemiseks sisse lääne naftat, väitis Lukoli Balti osakonna juht, et selline variant on Leedu majandusele hävitav.

Seniste arvutuste kohaselt tuleks naftakompleksi kahjumita töö tagamiseks tõsta naftaproduktide hinda umbes 70% võrra.

Autor: BNS

Hetkel kuum