6. juuni 1999 kell 22:00

Eesti eelarvedefitsiit pole üllatus

«Midagi sellest ei tule üllatusena ega muuda pilti oluliselt,» ütles Demekas reedel.

Samas hoiatas ta stabilisatsioonifondi raha kasutamise eest eelarveaugu täitmiseks.

«See kinnitab laias laastus meie esialgseid hinnaguid ja soovitusi Eesti võimudele, kuid me arvame endiselt, et majanduse toibumine on aasta lõpupoole tõenäoline,» ütles ta.

IMFi delegatsioon käis mais Eestis ja soovitas kärpida 18,464 mld kroonist eelarvet 2,3 mld krooni võrra.

«Olukord, mitte küll konkreetsete numbrite täpsusega, oli selge juba sellel ajal,» ütles Demekas. «Ma arvan, et nüüd, mil esimesed hinnangud majanduskasvu ja eelarve kohta on välja tulnud, kinnitavad need eelkõige muljet, mis meile jäi mõne nädala eest.»

Eesti rahandusministeerium hoiatas neljapäeval eelarvekriisi eest, kuna üldvalitsuse eelarvet ähvardab paisuv defitsiit. Juuni lõpuks peaks puudujääk paisuma 2,5 mld kroonini ehk 6-7%ni poolaasta SKTst. Eesti SKT kahanes esialgsetel andmetel esimeses kvartalis 2,0 protsendi võrra. Kui SKT näitajad kinnitatakse, on see juba teine järjestikune majanduslangusega kvartal, mis tähendab tehniliselt majanduslangust.

Rahandusminister Siim Kallas hoiatas neljapäeval, et Eesti võib olla sunnitud kasutama riigi 2,8 miljardi kroonist stabilisatsioonireservi.

Demekas suhtus ideesse jahedalt. «Ma arvan, et selline oht rõhutab kulude korrigeerimise vajadust,» ütles ta. «Stabilisatsioonifond ei ole defitsiidi rahastamiseks ... seda peaks kasutama ettenägematuteks olukordadeks või pensionireformiks ehk suuremateks ühekordseteks kuludeks, mitte praeguse defitsiidi katmiseks,» ütles Demekas.

Autor: BNS

Hetkel kuum