Viktoria Korpan • 9. juuni 1999 kell 22:00

Eesti arvuti jääb koduturul alla

Compaqi arvuteid müüva ASi Kungla Dialoog C.P. müügijuht Agu Alunurm ütles eile, et Eesti arvutitootjate maikuu tagasihoidlike tulemuste põhjuseks on suuremate firmade üleminek välismaistele arvutitele. «Välismaiste ja kodumaiste arvutite hinnavahe on oluliselt kahanenud ning IBMi, Compaqi ja Hewlett Packardi arvuti saab peaaegu kodumaise arvuti hinnaga,» rääkis Alunurm.

Maikuus müüsid Eesti arvutitootjad kokku ligi 1600 arvutit, mis on ligi kaks korda kehvem tulemus kui mullu.

Välismaiste arvutite müük on aastaga aga suurenenud. «Veel paar aastat tagasi oli Kungla Dialoogis normaalne müüa üks arvuti päevas ja üks server kuus,» ütles Alunurm. «Tänaseks on need numbrid 2--3 korda suuremad.» Aprillis ja mais müüs Kungla Dialoog kokku 263 Compaqi arvutit, mis on keskmise Eesti arvutitootja tulemusega võrreldav. Eestis müüb arvuteid mitusada firmat ning kogu turumaht küünib ligikaudu 3000 arvutini kuus.

Kodumaistelt mudelitelt on välismaistele arvutitele üle läinud Eesti Energia, mis tähendab Eesti arvutitootjatele mitmesaja masina tegemata jätmist kuus.

Eesti Energia IT osakonna juhataja Ants Hinno rääkis, et Eesti Energia soetas riigihange korras märtsis 315 Compaqi arvutit, mille hind ei erinenud kohalike arvutite hinnast oluliselt.

«Enne ostsime kogu aeg Eesti arvuteid,» sõnas Hinno. «Eesti tootjatelt tellides oli aga probleem arvutid tähtajaks kätte saada.»

Eesti Energia valis välismaised arvutid, sest nad võtavad vähem ruumi, on töökindlamad ja tellitud arvutid tarnitakse kiiresti. «Hinna ja kvaliteedi suhe on nende kasuks,» märkis Hinno.

Samas ei suuda välismaal toodetud arvutid tõrjuda kohalike tootjate toodangut Eesti turult täielikult.

«Kodumaise ja välismaise arvuti hinnavahe jääb, sest turul on ka nõudlus odavamate arvutite järele,» lausus Alunurm. «Aga Eestis piisab ainult MicroLinkist.»

MicroLinki turundusjuhi Ardo Mardisoo väitel on MicroLink ainuke arvutitootja Eestis, kes suudab investeerida nii toote kui tootmisprotsessi arendamisse.

Selleks, et toote arendamisesse piisavalt investeerida, tuleks toota üle tuhande arvuti kuus.

«Kui toodetakse näiteks 300 arvutit kuus, et ole majanduslikult põhjendatud suuremate investeeringute tegemine,» rääkis Mardisoo.

Hetkel kuum