Tõnis Oja • 15. juuni 1999 kell 22:00

Dollar taas üle 15 krooni

Tundub, et ühe makromajandusliku uudise mõju valuutakurssidele kestab paar-kolm päeva. Möödunud nädalal viisid Kosovo sõja lõpp ja head makromajanduslikud näitajad euro kursi 1,0264 dollarilt 1,0515 USD-le, ehk peaaegu 2,5 protsenti üles. Nüüdseks on suurem osa tõusust kaotatud ning ühisraha kurss liikus eile kursivahemikus 1,038--1,042 dollarit. Meie jaoks on oluline, et Eesti Panga eilne ametlik dollari kurss oli taas üle 15 krooni, täpsemalt 15,06513 krooni.

Euroopa ühisraha hakkas taas kiiresti nõrgenema, kui selgus et Itaalia tööstustoodangu kasv aeglustus oodatust kiiremini ning Hispaani jaemüük kahanes. Nimetatud teateid interpreteerisid investorid signaalina, et Euroopa rahaliit ei pruugi majandusraskustest üle saada niipea.

Ka diilerite kätumises võib näha märke, et tasapisi hakatakse eurot käsitlema rahaliidu valuutana, mitte enam kui Saksa marga laiendatud varianti. Senini jälgiti küll vaid Saksamaa majandusnäitajaid, ülejäänud rahaliidu liikmesriigid olid tähelepanu alt peaaegu täielikult väljas.

Eesti pankadevahelise rahaturu intressid on letargiast üle saanud ning kahel päeval taas langenud kõikide tähtaegade lõikes kõigi aegade madalaimale tasemele.

Hetkel kuum