Tõnis Oja • 27. juuni 1999 kell 22:00

USA majanduskasv aina kiireneb

Möödunud nädala viimasel päeval pöördus dollari kurss taas langusele, sest investorid kartsid, et USA Föderaalreservi vabaturu komitee, mis koguneb järgmiseks istungiks homme, tõstab intressi käesoleva aasta jooksul veel mitmel korral. Kartus sai kinnitust, kui Ühendriikide administratsioon teatas rahvusliku kogutoodangu kasvust esimeses kvartalis 4,3 protsendi võrra. Tarbijahinnaindeks oli samal perioodil 1,6 protsenti, mis on kiireim alates 1997. aasta teisest kvartalist, mil inflatsioon oli sama kiire.

Kui Fedi monetaarpoliitika kujundajad tõstavad intresse, saavutavad nad inflatsiooni aeglustumise, mis omakorda aeglustab majanduskasvu. Samas peletab intresside kergitamine investoreid Ühendriikide aktsiatest, mis omakorda vähendab nõudlust dollarite järele.

Euro tõusis reedel 1,0470 dollarini, mis on ühisraha kõrgeim kurss alates 14. juunist. Veel jaanilaupäeva õhtul oli euro nõrgenenud kõigi aegade madalaima kursi lähedusse -- 1,0273 dollarini.

Euroopa tarbijahinnaindeksi avaldamine jättis seevastu valuutaturud külmaks. Euroopa rahaliidu liikmesriikides kasvasid jaehinnad mais 1,0 protsendi võrra võrrelduna möödunud aasta maiga.

Hetkel kuum