Tiiu Värbu • 13. juuli 1999 kell 22:00

Riigiressursside Keskus varjab tehinguid

Toivo Külaviiru andmetel on eelmisel nädalal müüdud Riigiressursside Keskus kandnud selle aasta alguses ettevõtte bilansist maha 6--7 miljoni krooni väärtuses põhivahendeid.

«Näiteks on maha kantud aasta tagasi soetatud mitu tuhat krooni maksvad tulekustutid,» ütles Külaviir.

Maha kantud asjade täpset nimistut Külaviirul ei ole, sest müügileping sõlmiti eelmise nädala lõpus ning uus omanik ei ole saanud veel ettevõtte majandusandmetega tutvuda.

Riigiressursside Keskuse nõukogu esimehe Eino Raidmaa sõnul kanti maha kasutatud arvutid, mobiiltelefon Ericsson, paljundusmasin, kasvuhoone, LAZ-buss jne. Mahakantud vara jääkmaksumus ei ulatunud Raidmaa hinnangul üle 40 000 krooni. Nende asjade soetamishind aga oli tema sõnul kõige rohkem paarsada tuhat krooni.

Raidmaal puudus ülevaade, kas need asjad müüdi töötajatele või jagati nende vahel laiali. Ilmselt võidi need ka lihtsalt niisama anda, lisas ta.

Toivo Külaviiru sõnul võib vanu asju ettevõtte edaspidises töös edukalt kasutada. Ta ütles, et varade mahakandmine omanikku vahetavas ettevõttes on vastuolus heade äritavadega.

Külaviiru sõnul saab ametist lahkuv keskuse juhataja Hillar Ruben hüvituseks aastapalga suuruse preemia ehk 216 000 krooni. «Ma ei tea, mis punktid veel riigiettevõtte juhi töölepingus olla võivad,» ütles Külaviir.

Juuni lõpust haiguslehel ning nüüd puhkusel viibivat Rubenit ei õnnestunud küsitleda. Raidmaa sõnul nõukogu liikmetele preemiat ei maksta.

Riigiressursside Keskuse uus omanik AS Trade & Invest soovis enne ostulepingu sõlmimist tutvuda täiendavalt ettevõtte majandusliku seisuga ning sai selleks riiki müügis esindavalt erastamisagentuurilt nõusoleku. Ettevõtte nõukogu esimees Raidmaa ütles, et nemad andsid ostjale võimaluse ettevõttega tutvuda, mitte aga ettevõtte tehinguid kontrollida.

Eino Raidmaa avaldas arvamust, et uus omanik tahab ettevõttest kiiret kasumit teenida. Tema sõnul on Tapa ladudes 16 miljoni krooni eest alkoholi. Pärast kaubavarude müümist vallandab uus omanik 83 töötajat ning müüb ettevõtte edasi, esitab Raidmaa ettevõtte tulevikustsenaariumi.

Eelmise nädala lõpul naasid 16 Riigiressursside Keskuse töötajat puhkusereisilt New Yorki. Reis läks ettevõttele maksma 268 000 krooni. Ettevõtte nõukogu arutas juuni lõpul majandusminister Mihkel Pärnoja palvel Hillar Rubeni otsust töötajate puhkusele saatmise kohta. Nõukogu otsustas, et seadust ei ole rikutud ning riigile pole kahju tekitatud.

Hetkel kuum