3. august 1999 kell 22:00

Firmad viivitavad asjaajamisega

«Arvestades, kui palju neid olema peaks, võib arvata, et väga palju ettevõtjaid on firma kapitali suurendamise jätnud viimasele minutile,» rääkis firmade registreerimisega tegeleva ASi Kermon juhataja Argos Kracht. «Paljud võivad sügisel käega otsaette lüüa ja avastada, et firma läheb likvideerimisele.»

Tallinna linnakohtu äriregistri osakonna juhataja Noona Alas väitis, et äriregistris on praegu rahulik. «Meil on tavalised päevad. Arvata võib, et ärimehed ärkavad augusti viimasel nädalal ja kõige rohkem on tulijaid viimasel päeval.»

Alas soovitas kapitali suurendamisega kohe tegelema hakata, sest siis peaks ettevõte saama kirjaliku teate kande tegemise kohta ettenähtud 30 päeva jooksul. «Kui kõik kuu lõpus tulevad, siis me ei jõua tähtajast kinni pidada,» nentis ta.

ASi Divec ärikonsultant Timo Tulve ütles, et tegelikult tuleb juba praegu äriregistrisse minnes arvestada, et muudatuse tegemiseks kulub ühe kuu asemel poolteist kuni kaks kuud. Selle aja jooksul peab Tulve sõnul ettevõtja näiteks laenuvõtmise edasi lükkama, sest pangad nõuavad, et ettevõte oleks registreeritud suurendatud kapitaliga.

Tulve ütles, et Divecis on seoses kapitali suurendamisega tavapärasest kolm korda rohkem kliente. «Tegelikult tundub, et nad on alles ärkamata ja viimastel päevadel läheb tõeliseks rabelemiseks,» kõneles ta.

Kracht rääkis, et need ärimehed, kes soovisid oma aktsiaseltsi väiksema kapitaliga osaühinguks muuta, on juba hiljaks jäänud. «Tähtaeg oli juba 15. mai, aga ikka mõned tulevad ja tahavad aktsiaseltsi osaühinguks teha,» kõneles ta. «Nüüd tuleb midagi muud välja mõelda.»

Osaühingu kapitali võib suurendada nii rahalise kui ka mitterahalise sissemaksena või korraldada fondiemissioon omakapitali arvel. Mitterahalise maksena kasutatakse näiteks varalist õigust või rahaliselt hinnatavat asja.

Krachti sõnul arvavad mõned ettevõtjad, et kui kapital on suurendatud, siis ongi kõik korras. «Kui äriregistris on muudatus tegemata, siis need firmad ikkagi likvideeritakse,» nentis ta.

Kracht pakkus, et sel sügisel sundlikvideerib äriregister mõne protsendi firmadest, sest omanik on kapitali suurendamise maha maganud.

Autor: Siim Saidla

Hetkel kuum