Sirje Niitra • 3. august 1999 kell 22:00

Hollandlaste raha Talleggis

Mais käivitunud projekti kohaselt vaatavad Hollandi spetsialistid ja valitsuse esindajad üle kogu Talleggi tootmisahela söödast ja haudeprotsessist lindude tapmise ja liha turustamiseni. Hollandlased on valmis paigutama Talleggi tootmise uuendamisse esialgu 3 miljonit krooni.

Koostöö esimeses etapis saabusid Hollandist uued seadmed kahe kanala tarvis, peagi algab lindude kasvatamine välismaiste spetsialistide järelevalve all ja seejärel tuleb vaatluse alla tapamaja töö efektiivsus.

Projekti koordineeriva Hollandi konsultatsioonifirma Agriment International BV esindaja Allard Andela hinnangul on Talleggi tulevik paljulubav. «Eesti ja Läti on juba praegu firma olulised kaubanduspartnerid, tulevikuturg on Venemaa, kuid vajalike kvaliteedi- ja hügieeninõuete täitmisel avanevad suured võimalused Euroopas ja Skandinaavias,» leidis ta.

ASi Tallegg juhatuse esimehe Ants Käsperi sõnul ei toeta Hollandi valitsus projekti heategevuse eesmärkidel, vaid omamaisele toodangule turu saamiseks. «Hollandlased on huvitatud meie arengust, sest siis ostame neilt rohkem söödakontsentraati ja muud vajalikku,» selgitas ta. Juttu on olnud ka haudemunade ja broilerifilee eksportimisest.

Käsperi sõnul on Talleggis tingimused haudemunade tootmiseks head seetõttu, et linde on vähem ja nad on seetõttu tervemad.

Hollandi valitsus on otsustanud lõpetada linnulihatootmise laiendamise ja uute tsehhide rajamine on juba kaks aastat keelatud. Käsperi väitel sunnib see Hollandi kanakasvatajaid otsima investeerimisvõimalusi välismaal.

Talleggil on Hollandiga sidemed juba pikka aega. Tõulinde ja seadmeid tootmise uuendamiseks sai ettevõte sealt juba Nõukogude ajal.

Nii mõnigi Talleggi ekspordiprojekt on jäänud pidama Euroopa Liidu heakskiidu puudumise taha. Näiteks huvitub McDonald's broileripihvidest, kuid ei saa neid praegu kasutusele võtta.

Eelnevat silmas pidades on ettevõte planeerinud investeerida tootmise uuendamisse ja kvaliteeti kolme aastaga 180 miljonit krooni, millest 45 miljonit tuli Ühispanga korraldatud kevadisest aktsiaemissioonist, ülejäänu on lubanud anda Talleggi suuromanik Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank.

Talleggis töötab praegu 600 inimest.

Hetkel kuum