ÄP fototoimetus • 3. august 1999 kell 22:00

Läti eelarve nõuab kärpeid

Andris ?kele sai oma eelkäijalt Vilis Kri?topansilt õige armetus seisus eelarve, mille puudujääk ähvardas sel eelarveaastal paisuda 100 miljoni latini. Nüüd koostatud uues eelarves on ette nähtud säästa 27 miljonit latti ehk 672,9 miljonit krooni. Kuna mitu kokkuhoiuabinõu puudutavad valusalt pensionäre, siis asjatundjad rõhutavad, et neljandik Läti valijaskonnast võib eelarvemuudatustesse negatiivselt suhtuda, mida valitsuskoalitsioon ei saa eirata. Täna on oodata Läti parlamendi ees ametiühingute üleskutsel meeleavaldusi. Valitsus tahab muu hulgas säästa pensionifondi pealt sel aastal kuus miljonit latti ja tõsta pensione alles järgmise aasta oktoobris.

Et saada eelarvesse lisatulu, on valitsus otsustanud suurendada alkoholi-, tubaka- ja bensiinitoodete aktsiisi. Alkoholiaktsiis tõuseb 100 liitri puhta alkoholi pealt seniselt 460 latilt 500-le ning tubaaktsiis 1000 filtriga sigareti pealt 4,5 latilt viiele. Kütteõlitonni aktsiisi tahab Läti tõsta praeguselt kahelt latilt neljale järgmisel aastal ja 10 latile 2003. aastal.

Kui Läti ei suuda eelarvedefitsiiti piisavalt kärpida, siis ei saa ta sõlmida lepet Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF), hoiatas rahandusminister Edmunds Krastin? parlamendis esinedes. Sellisel juhul kasvaksid riigi laenukulud ning laenamine muutuks keerulisemaks. IMF soovitas Lätis mitte lubada eelarvedefitsiiti üle kahe protsendi sisemajanduse kogutoodangust (SKT) nii sellel kui järgmisel aastal. Krastin?i sõnul on praeguste eelarvekärbete juures sisse planeeritud defitsiit 3,5 protsenti SKTst.

Läti majandusminister Vladimirs Makarovs prognoosib Läti sisemajanduse kogutoodangu tänavuseks kasvuks kuni 3%, kuid tegelik kasvunäitaja sõltub eelkõige valitsuse suutlikkusest majandust toetada, lisas ta.

Autor: ÄP

Hetkel kuum