ÄP fototoimetus • 5. august 1999 kell 22:00

USA asub WTOs ELile survet avaldama

Lähikuude jooksul koostatakse järgmise, millenniumivooruks kutsutud läbirääkimiste valdkonnad, millest peamiseks saavad teenindus ja põllumajandus. Põhilist konfrontatsiooni on oodata Euroopa Liidu, Ühendriikide ja Jaapani vahel, kelle osakaal maailmakaubanduses on peaaegu pool. Mäletatavasti on EL ja USA juba pikka aega vaielnud ELi banaanikaubanduse reeglite ning USA hormoonliha ja muudetud geneetilise koostisega toiduainete pääsu üle ELi turule. Vaatlejate arvates kasutab USA 300 mld dollari suurust väliskaubandusbilansi puudujääki vaidlustes trumbina, väites, et selle põhjuseks on ELi ja Jaapani protektsionism.

USA asekaubandusesindaja Richard Fischer väitis hiljuti USA kongressis esinedes, et «Euroopa Liidu ühine põllumajanduspoliitika on maailma põllumajanduskaubanduse suurim väärnähtus». USAs on kavandatud 13 ülemaalist kokkutulekut, kus farmerid avaldavad valitsuse esindajatele tugevat survet, et need aitaksid puhastada ameerika farmerite konkurentsivõimelisele toodangule paremat pääsu maailmaturule. USA kaubandusministeeriumi esindaja David Aaron on neil jõudnud juba rõhutada, et USA võtab WTO järgmises voorus just põllumajanduse liberaliseerimise oma põhiteemaks.

1996. aastal kaotas USA kongress enamiku põllumajandustoetustest, lootes, et see aitab järsult suurendada põllumajanduseksporti. Kuid maailmaturul peamiste põllumajandustoodete suure ülepakkumise ja Aasia kriisi tõttu USA põllumajanduseksport hoopis kahanes 1998. aasta 53,6 miljardilt dollarilt mullu 49 miljardile, kusjuures kolm aastat tagasi oli see 60 mld dollarit.

Et seda arengusuunda muuta, kavatseb USA hakata WTOs rõhku panema põllumajanduses biotehnoloogia kasutamisele, kus ta on maailmas liider, ning teistes riikides ja eriti ELis põllumajandustoetuste kärpimise nõudmisele.

Autor: ÄP

Hetkel kuum