Kristina Traks • 8. august 1999 kell 22:00

Piimatööstustel toorainepuudus

«Turgudega pole probleemi, aga põua tõttu annavad lehmad vähem piima,» ütles Saaremaa Liha- ja Piimatööstuse peadirektor Ahti Viilup. «Septembris tuleb kindlasti kokkuostuhinda tõsta.»

Viilupi sõnul toodab Saaremaa tööstus praegu küll rohkem kui talvel, kuid eelmise suvega võrreldes on tootmine vähenenud rohkem kui 10 protsenti. Tavaliselt on suvi piimatootmise kõrgaeg.

ASi Rävala Piim juhataja Rein Viilu ütles, et Rävala Piim ostab sel suvel poole vähem piima kokku kui eelmise aasta suvel. «Siis tootsime me talveks lattu, aga sel aastal raha laovarude alla kinni ei pane,» ütles Viilu.

Möödunud suvel ostis Rävala iga päev kokku 200--300 tonni piima, sel suvel ostetakse kuni 130 tonni piima päevas.

Viilu sõnul kurdavad tootjad, et põua tõttu napib loomadele sööta ja piimatoodang on vähenenud. «Kuu-poolteise jooksul hakkab piima hind üles liikuma,» ütles kombinaadi juht.

Praegu maksab Rävala Piim kõrgema sordi piima kilo eest keskmiselt 1.30 ja see hind tõuseb umbes paarikümne sendi võrra.

ASi Ühinenud Meiereid peadirektor Andres Soosaar ütles, et kuum suvi on piimatootmisele mõju avaldanud. «Varasematel aastatel oli suve kõige kõrgema piimatoodangu kuuks juuli, sel aastal aga vähenesid tootmisnumbrid juulis ligikaudu viiendiku võrra,» ütles Soosaar. «Otseselt pole põud siiski meie tootmist mõjutanud, sest varume ka sel suvel rohkem piima, kui siseturule müügiks läheb.»

Soosaare sõnul tõuseb piima kokkuostuhind alates sügisest oluliselt. «Keset talve võib piima hind olla 2.50 kilo eest,» lisas Soosaar.

«Piimast pole puudus mitte põua pärast, vaid lehmi lihtsalt pole enam,» ütles Lõuna-Eestis asuva Pajumäe talu peremees Arvo Veidenberg. «Tapamajades on tohutud järjekorrad ja varsti tuleb piimast tõeline puudus kätte.»

Hetkel kuum