ÄP fototoimetus • 17. august 1999 kell 22:00

AGA saab Saksa omaniku

?veitsi ärimehele Martin Ebnerile, kes firma Gas Visioni kaudu kontrollib kuus aastat kolmandikku AGA aktsiatest, on AGA olnud pettumus.

«1993. aastast peale oleme vastavalt oma aktsiapaki väärtusele püüdnud firma arengut mõjutada, kuid meile paistab, et meid ei ole õieti kunagi kuulda võetud,» ütles Ebneri esindaja jurist Rolf Stadler.

AGA omandanud Linde kontserni juhatuse esimees Gerhard Full, kes koos AGA tegevdirektori Lennart Selanderiga eile tehingut tutvustas, tõdes: «Oleme kaalunud AGA tulevikku ja oleme aru saanud selle suurest kasvupotentsiaalist.»

Ostja on ostetust väiksem: kui Linde käes on maailma gaasiturust 5%, siis AGA-le kuulub 6%. AGA ostmise järel tõuseb Linde maailma gaasiturul neljandaks ja Euroopas teiseks.

Lindel on veel plaan ära osta teine Saksa firma Messner, mis on temaga umbes ühesuurune, ja selle ostu järel tõuseks Linde maailmas juba 2.--3. kohale.

«Oleme Messneriga läbirääkimiste pidamisel jõudnud juba õige kaugele ja loodame tehingu vormistada aasta lõpuks,» selgitas Linde juhatuse esimees.

Ostes Industrivärldenilt, Handelsbankeni fondidelt ja ?veitsi Gas Visionilt AGA aktsiad 141 Rootsi krooni tükk, läheb Linde kätte 62,5% AGA kapitalist ja 62,8% häältest.

Saksa kontserni Linde AG käive eelmisel aastal oli 85,4 miljardit Eesti krooni.

Autor: ÄP

Hetkel kuum