22. august 1999 kell 22:00

Ettevaatust, või!

Veterinaaramet avastas möödunud nädalal, et Ühinenud Meiereid kasutab või ja hapukoore tootmiseks realiseerimistähtaja ületanud importvõid ja on tagantjärele muutnud tooraine säilimistähtaega.

Äripäeva hinnangul on Ühinenud Meiereid üritanud tarbijaid petta ja rikkunud ärieetikat.

Ühinenud Meiereide tegevus kahjustab Eesti mainet ja seab ohtu teiste toiduainetööstuste ekspordi. Euroopas on konkurents väga tihe ja kui Eestit seostatakse aegunud toorainest toiduainete tootmisega, siis piisab sildist made in Estonia, et tarbija ostust loobuks.

Euroametnikud, kes kvoote ja eurolubasid jagavad, muutuvad ettevaatlikuks. Põlva Piim on üks kahest kombinaadist, millel on luba oma piimatoodangut Euroopa Liidu turul müüa. Aegunud toorainet avastati Põlva Piima laost, kus toorainekastidele kleebiti peale lihtsalt uued sildid. Kontserni üks omanik Aivar Pärgmäe käis hiljuti Mart Laari jutul ja peaminister lubas, et valitsus üritab Euroopa Liidu poolt Eestile kehtestatud piimakvoote suurendada. Nüüd on seda raske saavutada.

Ühinenud Meiereide peadirektori Andres Soosaare sõnul pole aegunud toorainet Eestisse imporditud. Tema teatel läheb importvõist valmistatud toodang Venemaale ja Euroopasse, mitte kohalikule turule.

Keegi ei ole firmat aegunud tooraine impordis ka süüdistanud. Imporditi odavat võid, mille realiseerimistähtaeg oli lõppemas. Idaturu kadumise tõttu jäi see lattu seisma. Aegunud importvõi hävitamise või tagasisaatmise asemel hakati hoopis hiljem realiseerimistähtaega peitma, et tooraine ära kasutada.

Kui ettevõte on valmis petma välismaist tarbijat, pole mingit tagatist, et kohalikku tarbijasse suhtub Ühinenud Meiereid teisiti.

Aivar Pärgmäe sõnul tegutseb ettevõte Euroopas levinud praktika kohaselt, mille järgi tooraine tootja võib hiljem realiseerimistähtaega aasta võrra pikendada. Nii ka Ühinenud Meiereide importtooraine puhul tehti.

Selline kauba omaniku poolne tagantjärele säilimistähtaja pikendamine ei tekita usaldust ja on raske uskuda, et seda Euroopas aktsepteeritakse. Põllumajandusülikooli piimainstituudi juhataja Jaana Pärna ütles Eesti Päevalehele, et ettevõttel pole õigust kauba säilivusajaga mängida ja Euroopas ei ole see tavapärane.

Äripäevale tunduvad Jaana Pärna ja veterinaarameti argumendid veenvamad. Kui realiseerimistähtaeg on kaks aastat, siis miks peaks tootja seda tähtaega ise poole võrra vähendama, et siis aasta pärast jälle pikendada?

Pärgmäe väitel on kogu aktsioon konkurentide ja põllumajandusministeeriumi korraldatud, et tarbijaid Ühinenud Meiereide toodetest eemale peletada.

Kui Ühinenud Meiereid ei kasutaks aegunud toorainet ega muudaks tagantjärele valmistamiskuupäevi, siis sellest ajalehed ei kirjutaks ja veterinaaramet ei peataks firma ekspordi-impordiluba. Ühinenud Meiereide probleemid on põhjustatud omanike ja juhtide tegevusest, kellele tarbija on teisejärguline.

Hetkel kuum