Kristel Raesaar • 22. august 1999 kell 22:00

Optiva Panga sahinad

Forekspanga ning Eesti Investeerimispanga ühendamisel ja keskpanga rahasüsti abil sündinud Optiva müügiläbirääkimiste käiku hoiab suuromanik väikeaktsionäride eest kiivalt saladuses.

«Läbirääkimisi on peetud ja peetakse ka edaspidi, aga mingeid kokkuleppeid ei ole,» ütleb Optivas 50,1-protsendilist osalust omava Eesti Panga infoosakonna juht Andrus Kuusmann.

Avalikkuse jätkuvast huvist tüdinenud Kuusmann kinnitab, et pole põhjust mingite ametlike avalduste tegemiseks. «Kuulujutte me ei kommenteeri ja ise neid ei levita,» lisab ta.

Sellele vaatamata teeb Optiva aktsia hüppe iga sahina peale ostja leidmisest Eesti Pangale kuuluvale 50,1-protsendilisele osalusele.

Kahe nädala jooksul on maaklerite ja investorite meeli erutanud kuulujutud, milles Eesti suuruselt kolmanda panga kontrollpaki ostjana nimetatakse üksteise järel Saksa LB Kieli, Belgia KBC Panka ja Soome Merita Panka.

Möödunud nädalal levis kuuldus, et Optiva osalusest on huvitatud Soome Sampo kindlustuskontsern, kes omandas Eesti Varakindlustuse ja Polaris Varakindlustuse.

Sampo Grupi esindaja Juhani Vesterinenile tuli see väide üllatusena. «Sampol pole huvi osta ühtegi panka Eestis. Kui sellised läbirääkimised käiksid, oleksin nendest teadlik,» ütleb ta. Ka KBC Bank ja LB Kiel kinnitavad, et läbirääkimisi ei peeta.

Vaid Merita Panga Balti regiooni juht Thomas Neckmar jätab spekulatsioonid ümber lükkamata. «Oleme otsustanud, et me ei anna pooleliolevate läbirääkimiste kohta kommentaare,» ütleb ta.

Mitme pangandusega seotud inimese sõnul on just Balti riikide turust huvitatud Merita Pank kõige tõenäolisem ostja. See väide ei leia Eesti Panga ega Optiva kinnitust.

Väärtpaberianalüütikud suhtuvad Optiva hinnarallisse skepsisega, sest nende meelest pole mõtet loota aktsia märkimisväärset kallinemist ka siis, kui ostja leitud on.

«Arvestades Optiva väikest turuosa, lisariske ja seotust idaturuga, võiks kontrollpaki hinnaks kujuneda 12-13 krooni aktsia kohta,» leiab Ühispanga analüütik Sander Danil. Seejuures pole garantiid, et ka Optiva aktsia hind samale tasemele tõuseb. «Kontrollpaki eest makstakse alati preemiat, väikeinvestor ei pruugi aktsiate eest sugugi sellist hinda saada,» nendib ta.

Suprema analüütik Paavo Põld soovitab meenutada, et ehkki suurosalused Hansa- ja Ühispangas müüdi rootslastele turuhinnast kallimalt, jäi sama kõrge hinnatase börsil saavutamata.

«Spekulantidele on Optiva huvitav aktsia,» märgib Põld. Vähimagi ostu- või müügisurve peale kiirelt üles-alla hüpleva Optiva Panga aktsiad pakuvad riskijatele nii kjiiret teenimisvõimalust kui ka tubli annuse adrenaliini.

Hetkel kuum