Kristel Raesaar • 22. august 1999 kell 22:00

Tulumaksuvabastuse katteks miljard leitud

Rahandusministri nõunik Terko Jakobson ütles, et järgmisel aastal pidi ettevõtte tulumaksu laekuma 1,5 mld krooni. Pärast uue tulumaksuseaduse kehtima hakkamist laekub prognoosi järgi ettevõtte tulumaksu eelarvesse 476 mln krooni. Sellest 260 mln krooni tuleb tänavu tehtud avansilistest maksetest, ülejäänu moodustavad tagasiarvestused ning tulumaks dividendidelt ja erisoodustustelt.

Kaitsetollide kehtestamisest kolmandatele riikidele kavandatakse põllumajandusministeeriumi arvutuste kohaselt lisalaekumist 350 mln krooni ning lisaks suurendas rahandusministeerium kavandatud maksulaekumisi. Käibemaksu laekumise suurenemist prognoosib ministeerium 200 mln krooni võrra. Aktsiiside laekumine tõuseb 17,5 mln krooni võrra 3,69 mld kroonini. Tulumaksuvabastusega loodetakse kaasnevat ka palgatõusu, millega üksikisiku tulumaksu laekumine suureneb 33 mln krooni.

Jakobsoni sõnul tuleb leida eelarve augu täitmiseks kate veel umbes 440 mln kroonile.

Kate sellele summale leitakse kulude kärpimisest. «Meil on mitu projekti, mida saab kärpida, näiteks ka Eesti Raadio ja Eesti Televisiooni eelarve,» ütles Jakobson.

Rahandusministeerium loodab, et järgmisel aastal muutub tõhusamaks ka kontroll maksupettuste ja tulude varjamise üle.

Maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi hinnangul muutub uue tulumaksuseaduse rakendamisega maksude administreerimine ja kontroll põhjalikult. «See kindlasti elavdab investeerimist ja majanduskeskkonda üldiselt,» ütles Sõerd.

Sõerd pidas rahandusministeeriumi tehtud arvutusi ja kavandatud maksulaekumiste suurenemist reaalseks. Tema väitel on ka maksuameti töö tänu uuele infotehnoloogiale muutunud tunduvalt tõhusamaks, mis aitab kaasa riigieelarveliste laekumiste suurenemisele.

Hetkel kuum